Ahoj! Vítám vás na blogu Čápátka. Najdete zde spoustu informací o syndromu polycystických vaječníků (PCOS).

Sama trpím PCOS

Syndromem polycystických ovarií sama trpím. Při snaze udělat si přehled o této diagnóze jsem pročítala mnoho článků, postupně jsem měla potřebu dělat si poznámky, protože jsem nebyla schopna si vše pamatovat a často jsem měla potřebu se k informacím vracet. Časem jsem si začala říkat, jaká je škoda, že informací v češtině je poskrovnu. Chyběl mi web, kde by byly všechny informace pohromadě. A tak jsem si řekla, že takový web vytvořím. Věřím, že se vám web bude líbit. Mám spoustu nápadů na články a těším se, až si je přečtete.

Čím je tento web speciální

Příspěvky jsou originální, nejsou odnikud kopírované ani přeložené. Podklady čerpám z odborné lékařské literatury a z vědeckých článků. U každého příspěvku naleznete odkazy, odkud jsem čerpala.

Přiletí čáp

Každá žena toužící po miminku si přeje oznámit, že brzy přiletí čáp. K nám přiletí. Článek popisuje mé první kontroly v těhotenství.

Dáme si pauzu

Po neúspěšných IUI, neúspěšné IVF, kdy jsem měla za sebou ET i KET jsem tak nějak ztratila naději. Kvůli psychice jsem potřebovala pauzu. A manžel taky. Cítila jsem, že si potřebuji dát pauzu od užívání hormonů. A hlavně jsem věděla, že se musím dát celkově dohromady.

KET určitě vyjde

I tento článek je pokračováním naší (na vše jsme dva, v manželovi mám obrovskou oporu) cesty za malým čápátkem. Tentokrát vám popíšu jak jsem vnímala KET.

Od odběru vajíček po těhotenský test

Článek je pokračováním článku Má zkušenost s IVF. V této části vám povím, jak probíhal odběr vajíček, jaké bylo čekání i jak to celé dopadlo. Ukončení stimulace 11. den cyklu jsem si píchla Ovitrelle a tím ukončila stimulaci. Byla jsem docela ráda, že mám injekce za...

Má zkušenost s IVF

Příspěvek je o osobní zkušenosti s IVF jako kroku na cestě za miminkem při diagnóze syndrom polycystických vaječníků (PCOS).

Genetické vyšetření

Genetické vyšetření se netká jen žen před IVF, je indikováno i u žen s poruchami menstruačního cyklu, opakovanými těhotenskými ztrátami, výskytem geneticky přenosných nemocí v rodině. U mužů je indikováno při změnách ve spermiogramu.

Měření bazální teploty

Bazální teplota je teplota, kterou má vaše tělo, když na něj nepůsobí žádné vnější vlivy. Není ovlivněna pohybem, jídlem, venkovní teplotou ani stresem. Tuto teplotu získáme ranním měřením ještě než vstaneme z postele.

Bazální teplotu ovlivňují ženské hormony, konkrétně progesteron a lidský choriový gonadotropin (hCG). Pravidelným sledováním bazální teploty dokážeme zachytit moment, kdy tělo začalo tvořit více progesteronu, tedy proběhlou ovulaci, stejně jako délku luteální fáze.

Folikulometrie

Velmi spolehlivou, resp. nejspolehlivější metodou k detekci ovulace je folikulometrie. Jde o ultrazvukové vyšetření za použití vaginální sondy. Pomocí vaginálního ultrazvuku lze velmi dobře zobrazit oba vaječníky. U PCOS folikuly jako tzv. „perličky na niti“, ale i mezi nimi lze snadno rozpoznat rostoucí dominantní folikul.

Ovulační testy

Většina žen se o diagnóze polycystický vaječníků dozví v souvislosti s řešením obtížného otěhotnění. K otěhotnění je zásadní ovulace, tedy doba, kdy praskne dominantní folikul a uvolní se z něj vajíčko, které může být oplodněno. Při PCOS je menstruační cyklus obvykle delší než všude udávaných 28 dní. Ovulace může být později nebo bohužel také být nemusí. Cyklus bez ovulace se označuje jako anovulační. V tomto a následujících příspěvcích si povíme, jak lze ovulaci sledovat.

Cviky Ludmily Mojžíšové

Zaujala vás metoda Ludmily Mojžíšové? V tomto článku se seznámíte s tím, jak cviky vypadají, dozvíte se jak často a jak dlouho se cvičí. Již v úvodu předesílám, že je vhodné cvičit pod dohledem fyzioterapeuta, který má s metodou Mojžíšové zkušenosti.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share This