Diagnostika PCOS

O diagnóze PCOS se nejvíce žen dozví v době, kdy se snaží otěhotnět. Mnohdy až v centru asistované reprodukce. Nejednou jsem se setkala s údivem, že diagnózu gynekolog nezjistil dříve, když žena chodí na pravidelné prohlídky. Pokud tyto ženy užívaly hormonální antikoncepci, tak příznaky PCOS nebyly tolik vyjádřeny, vaječníky mohly být bez cyst.

Další ženy se o PCOS dozví, když gynekolog pátrá po příčinách nepravidelné menstruace.  Pokud příčina nepravidelné menstruace není vyšetřena a je nasazena hormonální antikoncepce, nález na vaječnících se může upravit, stejně tak se sníží počet nadbytečných chloupků, zlepší se akné.

Můj osobní názor je, že by se antikoncepce neměla nasazovat k léčbě nepravidelného cyklu bez dalšího vyšetření, byť její nasazení není chybou. K diagnóze PCOS může lékaře též nasměrovat nadměrné ochlupení, akné, padání vlasů. Obezita nebo nadváha se u žen s PCOS vyskytuje, ale PCOS se vyskytuje i u žen s normální váhou.

Kdo diagnostikuje PCOS?
  • Gynekolog
  • Endokrinolog
  • Diabetolog
  • Pediatr
Diagnostická kritéria PCOS
V současné době se užívají tzv. Rotterdamská kritéria. Podle těchto kritérií stačí pro diagnózu PCOS dva z následujících tří symptomů:

  1. Hyperandrogenismus (nadbytek mužských pohlavních hormonů).
  2. Dysfunkce vaječníku, tzn. oligo-anovulace a nebo obraz polycystických ovarií na ultrazvuku.
  3. Vyloučení jiných příčin, které by tuto kombinaci příznaků také mohly způsobit.

Z kritérií tedy vyplývá, že pro diagnózu PCOS není podmínkou ultrazvukový nález polycystických ovarií, stejně jako není podmínkou obezita nebo nadváha.

Co všechno při podezření na PCOS vyšetřit?
Vyšetření můžeme rozdělit do 3 kategorií:

  • Klinické vyšetření
  • Ultrazvukové vyšetření
  • Laboratorní vyšetření

Při klinickém vyšetření lékař hodnotí celkový stav. To znamená přítomnost nadměrného ochlupení mužského typu (hirsutismus), mužský typ padání vlasů i akné, to vše ukazuje na zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů. Dále by měl být proveden ultrazvuk vaječníků. U žen s PCOS je na ultrazvuku prokazatelné hromadění malých folikulů o velikosti 5-7 mm. Tyto folikuly se zastavily ve svém růstu. Ultrazvukový obraz se přirovnává perličkám na niti. Ultrazvuk by měl být proveden ve folikulární fázi cyklu, tedy před ovulací. V neposlední řadě by mělo být provedeno laboratorní vyšetření. Většina žen s PCOS má zvýšené hladiny alespoň jednoho mužského pohlavního hormonu (testosteron, dehydroepiandrosteron sulfát – DHEAS, androstendion). Testosteron je možné vyšetřit jako celkový i jako volný, to znamená, že není vázán na žádné bílkoviny v krevní plazmě. Hladina volného testosteronu nebo index volného testosteronu má větší výpovědní hodnotu a lépe odpovídá klinickým projevům (ochlupení, padání vlasů, akné) než celkový testosteron. S vyšší hladinou testosteronu souvisí nižší hladina globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG – sex hormon binding globulin), tedy bílkovina, který v krvi přenáší ženské (estrogeny) i mužské (testosteron) pohlavní hormony. Hormonální profil, tedy stanovení hladin FSH (folikuly stimulující hormon) a LH (luteinizační hormon) na začátku cyklu (3. den o začátku menstruačního krvácení). Až 75 % žen s PCOS má vyšší hladiny LH a až 94 % má zvýšený poměr LH : FSH. Dalším vyšetřením je stanovení hladiny prolaktinu, což je hormon produkovaný hypofýzou. U PCOS může být mírně zvýšený. 17 hydroxyprogesteron (17-OHP) je hormon, z kterého se v těle tvoří kortizol. Toto vyšetření slouží k vyloučení jiných příčin, jako je například kongenitální adrenální hyperplázie (CAH). TSH neboli hormon stimulující štítnou žlázu. Stanovení hladiny tohoto hormonu slouží ke stanovení zvýšené nebo snížené funkce štítné žlázy. Neléčená hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) může také způsobit zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů. Ovšem klidně může být zároveň PCOS i snížená funkce štítné žlázy. Aby mohla být stanovena diagnóza polycystických vaječníků, musí být vyloučeny jiné příčiny. Tyto příčiny jsou daleko méně časté, ale mohou se projevovat podobně jako PCOS.

Co je PCOS

Tady se dozvíte co je syndrom polycystických ovárií a jak se projevuje.

Léčba

Jaké možnosti léčby nabízí současná medicína a co zvládnete samy.