Velmi spolehlivou, resp. nejspolehlivější metodou k detekci ovulace je folikulometrie. Jde o ultrazvukové vyšetření za použití vaginální sondy. Pomocí vaginálního ultrazvuku lze velmi dobře zobrazit oba vaječníky. U PCOS folikuly jako tzv. „perličky na niti“, ale i mezi nimi lze snadno rozpoznat rostoucí dominantní folikul.


Jak to probíhá

Vyšetření je rychlé a nebolestivé. Lékař používá speciální ultrazvukovou sondu, na kterou nasadí kondom a použije lubrikační gel pro nebolestivé zavedení. Avšak u velmi citlivých nebo hodně nervózních žen může být toto zavedení nepříjemné. Vaječníky s folikuly zobrazí lékař prakticky hned. Během folikulometrie lze folikuly spočítat i změřit jejich velikost. Se sledováním se začíná před ovulací, obvykle 9. až 12. den cyklu. Pokud žena prochází stimulací Clostilbegytem na IUI, resp.  hormonální stimulací na IVF, vyšetření se provádí ještě dříve. Vyšetření se během cyklu obvykle několikrát opakuje. U žen s PCOS může být sledování delší, protože k ovulaci může docházet později. Bývá chybou vyhodnotit 9. den cyklu cyklus jako anovulační.

Zachycení ovulace

Folikul roste rychlostí 1 – 2 mm za den. Když folikul doroste do velikosti 18 až 30 mm, dochází k ovulaci. V případě, že je potřeba vědět přesně, kdy dojde k ovulaci, spouští se ovulace pomocí injekce hCG (Ovitrelle, Pregnyl), což nahrazuje prudký nárůst LH. Takto je tomu během IUI a IVF. Po ovulaci lze někdy na vaječníku vidět žluté tělísko, což je důkazem, že ovulace proběhla. Pokud jsou folikuly o velikosti 10 – 11 mm opakovaně a dále nerostou, jde o cyklus anovulační.

Kdo vyšetření provádí

Vyšetření může provést kterýkoli gynekolog s ultrazvukem. Nejčastěji probíhá folikulometrie v centrech asistované reprodukce, ale je i spousta vstřícných gynekologů, kteří toto provedou ještě před odesláním páru do CARu. Někdy je za toto vyšetření požadována finanční úhrada.

Má zkušenost s folikulometrií

Toto vyšetření jsem podstoupila několikrát, nikdy mne nebolelo. Je to pro mne nejpohodlnější metoda sledování ovulace. Drobnou nepříjemností jsou častejší návštěvy lékaře, já se ale téměř vždy dokázala domluvit na přijatelný čas vzhledem k zaměstnání. Ani u své gynekoložky ani v CARu jsem za toto vyšetření nemusela nikdy nic platit.

Share This