Nejjednodušší metodou asistované reprodukce je intrauterinní inseminace (IUI), kdy jsou do dělohy ženy zavedeny spermie manžela či partnera nebo spermie dárce. Samotné inseminaci předchází vyšetření v centru asistované reprodukce.


Kdy může inseminace pomoci?

  • Mírně zhoršený spermiogram
  • Imunologická příčina poruch plodnosti (pokud spermie nemohou proniknout děložním hrdlem)
  • Anovulace (např. při PCOS), kdy je ovulace dosaženo pomocí stimulace
  • Idiopatická sterilita
  • Impotence, anejakulace
  • Vaginismus
  • Azoospermie nebo vážné onemocnění muže – v těchto případech jsou použité spermie dárce

Podmínky:

  • Průchodný alespoň jeden vejcovod
  • Zachovalá funkce alespoň jednoho vaječníku
  • Dostatečná výška děložní sliznice (alespoň 6 mm v den IUI)
  • Zdravotní způsobilost ženy k těhotenství
  • Souhlas obou partnerů

Jak probíhá inseminace?

Před provedením IUI by měl být vždy vyšetřen spermiogram muže. V případě, že by byl špatný, IUI má minimální šanci na úspěch. Menší zhoršení nevadí a IUI může naopak pomoci tento problém překlenout.

V případě, že žena normálně ovuluje, většinou není nutná žádná stimulace. U žen s PCOS jsou cykly často anovulační (bez ovulace) a je proto potřeba ovulaci nastimulovat. To se nejčastěji dělá lékem zvaným Clostilbegyt, který se užívá 5 dní. Clostilbegyt se užívá buď 3. – 5. den cyklu nebo 5. – 7. den cyklu. Kdy a kolik léku užívat vám řekne váš lékař. Jak to vypadá s ovulací zhodnotí lékař, který provede 10. – 12. den cyklu ultrazvukové vyšetření, změří velikost folikulu nebo folikulů a podle toho naplánuje nejvhodnější den k provedení IUI, eventuálně vás pozve ještě na další kontrolu.

36 – 40 hodin před plánovanou IUI si píchnete podkožní injekci, ve které je hCG (Ovitrelle, Pregnyl). Tato injekce pomůže uvolnění vajíčka a optimálnímu načasování inseminace.

V den inseminace přijde muž na odběr spermatu po 3 – 5 denní pohlavní abstinenci. Sperma je poté laboratorně zpracováno, musí být očištěno od seminální tekutiny, která se do dělohy při přirozeném oplodnění také nedostává. Poté přichází na řadu samotná inseminace. Žena leží na gynekologickém křesle a pomocí speciálního katetru jsou spermie vstříknuty přímo do dělohy. Zavedení by mělo být nebolestivé, ale některé ženy jej vnímají jako nepříjemné až bolestivé. Po jejich zavedení se někde chvíli ještě leží, jinde žena hned odchází do čekárny, kde čeká 20 minut kvůli možné alergické reakci. Po inseminaci je možné dodržovat běžný režim. U někoho je na podporu luteální fáze předepsán progesteron (Duphaston, Utrogestan). Následuje nejvíce napínavá část, a to doufání, zda IUI vyšla. Těhotenský test je doporučen za 14 dní od inseminace. Test je možné provést pomocí testovacího proužku, který se namáčí do moči (ideálně první ranní) nebo je možné provést stanovení hCG z krve.

Úspěšnost inseminace:

Úspěšnost inseminace je velmi individuální a ovlivňují ji jak faktory ze strany ženy, tak i ze strany muže. V přirozeném ovulačním cyklu se udává šance na otěhotnění kolem 7 %, v případě stimulovaného cyklu Clostilbegytem a indukce ovulace hCG je šance 10 – 13 %, při použití folikulostimulačního hormonu (FSH) je šance o trochu vyšší, a to 14 – 18 %. Při stimulaci pomocí FSH stoupá riziko ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS) i riziko vícečetného těhotenství, zároveň je cena FSH vyšší.

Cena:

IUI je metoda, která je hrazena ze zdravotního pojištění 6x za rok. Je důležité si zkontrolovat, zda má vaše centrum asistované reprodukce (CAR) smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. V některých centrech se i tak za IUI připlácí. Pokud CAR nemá smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, můžete si IUI uhradit samy. Cena se v tomto případě pohybuje od 2000 Kč do 4000 Kč.

Jak podpořit úspěšnost inseminace?

Bohužel neexistuje jasný návod, jak zvýšit úspěšnost inseminace. Jistě není od věci dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, mít dostatečnou pohybovou aktivitu. U žen s PCOS je s výhodou užívat alespoň 3 měsíce před samotnou inseminací preparáty s myoinositolem. Pomoci též může cvičení podle Ludmily Mojžíšové nebo hormonální jóga, kdy při obou cvičeních dochází k dobrému prokrvení dělohy i k případnému odstranění svalových dysbalancí v oblasti pánevního dna.

Naše zkušenost s inseminací

IUI jsme podstoupili 2 x, vždy při stimulaci Clostilbegytem. Poprvé pro mne zavedení katetru bylo bolestivé, podruhé jsem cvičila pravidelně Mojžíšovou a o zavedení jsem vůbec nevěděla. Ani jedna inseminace k těhotenství bohužel nevedla a jelikož jsem v dalším cyklu na Clostilbegyt již nereagovala, další inseminaci asi ani podstupovat nebudeme.

Přeji vám mnoho štěstí a pokud máte s inseminací zkušenost, budu ráda, když se o ni podělíte v komentářích.


Použité zdroje:

  1. Řezáčová, J., et al.: Reprodukční medicína – Současné možnosti v asistované reprodukci. Praha: Mladá fronta, 2018. ISBN: 978-80-204-4657-2
  2. Řežábek, K.: Asistovaná reprodukce. Praha: Maxdorf, 2014. ISBN: 978-80-7345-396-1
Share This