Na českém trhu je preparátů s inositolem několik. Podle čeho vybrat ten nejlepší? Přečtěte si článek porovnávající dostupné preparáty.


V článku o myoinositolu jste si mohli přečíst, proč je jeho užívání výhodné. V tomto článku naleznete praktické srovnání jednotlivých preparátu s myoinositolem, resp. s myoiositolem a chiroinositolem. Preparáty s myoinositolem a chiroinositolem jsou v České republice dostupné tři, a to: NosiFol Forte DuoActive, Inofolic Combi a NatiFem. Samotný myoinositol obsahují NosiFol, Fertiprona a Inofolic.

Připomínám, že pro ženy s PCOS je doporučené užívat myoinositol v dávce 4 g na den po dobu minimálně 3 měsíců. Ideální je preparát, kde jsou obsaženy myoinositol a chiroinositol v přirozeném poměru 40 : 1. Myoinositol prakticky nemá nežádoucí vedlejší účinky, pouze při dávce vyšší než 12 g/den může být pocit na zvracení, nadýmání, průjem, nespavost.

Porovnání preparátů s myoinositolem a chiroinositolem

Název přípravku

Myoinositol v 1 sáčku / kapsli

Chiroinositol v 1 sáčku / kapsli

Počet sáčků / kapslí pro 4 g myoinositolu

Cena za 1 den

NosiFol Forte Duo Active

2000 mg

50 mg

2

38 Kč

NatiFem

2000 mg

50 mg

2

30 Kč

Inofolic Combi

500 mg

13,8 mg

8

120 Kč

Z uvedeného srovnání vychází NatiFem jako nejlevnější pro dosažení 4g myoinositolu denně. Jedna denní dávka vyjde na cca 30 Kč. NosiFol Forte DuoActive stojí o 8 Kč více na jeden den. U Inofolic Combi je nutné pro dosažení doporučené denní dávky myoinositolu užít 8 kapslí, což cenu na 1 den značně prodražuje. Všechny 3 preparáty obsahují kyselinu listovou, v případě užití 8 kapslí Inofolicu Combi bude její doporučená denní dávka překročena.

Natifem a NosiFol Forte Duo Active obsahují mimo myoinositolu, resp. chiroinositolu a kyseliny listové ještě celou řadu vitamínů a minerálů, včetně vitamínu D. Oba preparáty obsahují biologicky aktivní folát, což je výhodné zejména při mutaci MTHFR , kdy je nižší schopnost aktivovat kyselinu listovou na její biologicky aktivní formu. Inofolic Combi obsahuje pouze myoinositol , resp. chiroinositol a kyselinu listovou.

Porovnání preparátů se samotným myoinositolem

V případě, že se rozhodnete užívat samotný myoinositol, podívejte se na porovnání preparátů bez chiroinositolu.

Název preparátu

Myoinositol v 1 sáčku / kapsli

Počet sáčků / kapslí pro 4 g myoinositolu

Cena za 1 den

Fertiprona

2000 mg

2

17 Kč

NosiFol

1000 mg

4

23 Kč

Inofolic

2000 mg

2

30 Kč

Zde vychází z finančního hlediska nejlépe Fertiprona, u které vás denní dávka myoinositolu vyjde na 17 Kč. Všechny tři preparáty opět obsahují kyselinu listovou. Fertiprona a Nosifol mají navíc další vitamíny a minerály, včetně vitamínu D.

Ceny uvedené v obou tabulkách jsou nejnižší, jaké jsem nalezla na e-shopech v červenci 2018. Ceny v lékárnách byly z mé zkušenosti vždy vyšší.

Má zkušenost s preparáty

Začínala jsem s Fertipronou, užívala jsem jí asi 8 měsíců. Sáček se rozpuštěný ve vodě nemá nijak nápadnou chuť. Poté jsem se kvůli poměru myoinositolu a chiroinositolu 40 : 1 rozhodla vyzkoušet NosiFol Forte Duo Actie, který užívám nyní 5. měsíc. Po rozpuštění ve sklenici vody je mírně nasládlá chuť díky sladidlu. Až doberu balení, která mám koupená, mám v plánu vyzkoušet NatiFem.

Během užívání těchto potravinových doplňků samotných jsem ovulaci neměla. Ale pořád věřím, že pokračovat v užívání má smysl.

Jakou zkušenost s užíváním inositolu máte vy? Podělte se o ni s ostatními v komentáři.

Share This