Když jsem přemýšlela, že založím Čápátka, říkala jsem si, že by bylo fajn sdílet s vámi i recenze na knihy, které se nějakým způsobem dotýkají PCOS, neplodnosti a ženských hormonů. Nyní přináším první z nich, a to recenzi na Jídlo na prvním místě. 


Kniha Jídlo na prvním místě od Dallase a Melissy Hartwigových představuje program Whole30, který má navždy změnit váš styl stravování a tím i váš život. Knihu jsem přečetla za pár dní, četla se mi moc dobře a už od prvních stránek jsem byla rozhodlá, že Whole30 vyzkouším.

V úvodu knihy jsou stanoveny čtyři standardy dobrého jídla.

Jídlo které jíme musí podporovat:

1. zdravou psychologickou reakci

2. zdravou hormonální reakci

3. zdravé trávení

4. fungování imunitního systému a minimalizovat záněty

Každý z bodů je v knize dobře rozebrán. Dozvíte se jak funguje náš metabolismus, co je to inzulín, glukagon, kortizol, leptin, jak vzniká chronický systémový zánět – v této části je i zmínka o nemoci polycystických vaječníků.

Podstatou Whole30 je vyřadit na 30 dní potraviny, které mohou negativně ovlivňovat naše zdraví. V praxi to znamená, že se vyřadí cukr, sladidla, alkohol, obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky. Konzumují se základní potraviny – ovoce, zelenina, maso, vejce a ořechy. Po skončení Whole30 se vynechané potraviny postupně znovu zavádí a sledujete, zda vám činí nějaké potíže. Během programu se nepočítají žádné kalorie, cukry, tuky, bílkoviny. Je doporučeno jíst 3x denně a každé jídlo by se mělo skládat z porce bílkovin + zeleniny + tuků a je možná porce ovoce.

Určitě jde o knihu, kterou by si měl přečíst každý, kdo by rád změnil svůj životní styl. Jistě se vám otevře nový pohled na výživu a třeba vám změní život, tak jako mnohým účastníkům programu, což je dokládáno na úvodu každé kapitoly. Obecně jsem k různým moderním dietám skeptická, ale tento program mne mnohému naučil. Již během čtení jsem se začala více dívat na složení potravin a obecně se zamýšlet nad tím, co je zdravé a co není.

Já s Whole30 chtěla začít hned po přečtení Jídla na prvním místě, ale pak jsem si ještě koupila knihu Whole30 (brzy o ní také napíšu) a začala až po přečtení části této knihy.

O tom jak se mi program Whole30 povedl se si můžete přečíst zde.

Share This