I tento článek je pokračováním naší (na vše jsme dva, v manželovi mám obrovskou oporu) cesty za malým čápátkem. Tentokrát vám popíšu jak jsem vnímala KET.


Když nevyšel transfer čerstvého embrya (ET), hodně mne to vzalo. Znala jsem statistiku a úspěšnost kolem 40 %, přesto jsem věřila, že právě my budeme mezi těmi šťastnými, kterým vyjde hned první transfer. Bylo mi smutno, přesto jsem se nechtěla vzdát. Kamarádky se zkušeností s IVF radily dát si alespoň 1 cyklus pauzu, lékař v CARu radil to samé. Tak jsme si dali kratší oddechový čas. Vyzkoušela jsem Whole 30, začala se soustředit sama na sebe, koupila jsem si další směs bylin (doporučila mi ji sestřička z CARu i paní embyroložka). Čaj z bylin mi chutnal, tak jsem si říkala, že je to to nejmenší, co pro zvýšení úspěšnosti mohu udělat.

UZ prsů

Rozhodla jsem se podstoupit preventivní ultrazvukové vyšetření prsů k případnému časnému odhalení nádoru. Přeci jen, užívala jsem hormony, další ještě užívat budu, tak jsem nechtěla nic podcenit. Protože nespadám do kategorie, kdy by mi pojišťovna toto vyšetření hradila, musela jsem jít jako samoplátce. Nepotřebovala jsem žádnou žádanku, jen jsem se objednala do mamologického centra. Vyšetření jsem si musela sama zaplatit. Cena se obvykle pohybuje mezi 500 – 700 Kč, některé pojišťovny vám při splnění určitých podmínek mohou část uhrazené částky vrátit.

Přípravy

Před KETem jsem začala pročítat studie zabývající se KETem při PCOS. Vyčetla jsem, že KET bývá o něco málo úspěšnější než ET. Konečně nějaká pozitivní zpráva. V KET jsem začala věřit a začala se na něj i těšit. Říkala jsem si, že tentokrát to vyjde. Mezi ET a KETem proběhly 2 cykly. Vzhledem k PCOS jsme se s lékařem z CARu domluvily, že KET bude ve stimulovaném cyklu. Nechtělo se mi čekat, zda ovulace náhodou dorazí.

Stimulace na KET

Druhý den cyklu jsem začala užívat Estrofem 2 mg v dávce 1-1-1 tbl. 10. den cyklu jsem šla na ultrazvuk. Děložní sliznice bohužel nebyla dostatečně vysoká, proto mi byl Estrofem navýšen na 2-1-2 tbl. Na další kontrolu výšky sliznice jsem šla 12. den a naštěstí již byla dostatečná. Od 13. dne večer jsem začala užívat Utrogestan v dávce 2-2-2. KET byl naplánován na 18. den cyklu.

Rozmrazení embrya

Asi jako každá žena podstupující KET jsem se bála, aby embryo bylo po rozmrazení v pořádku. Velmi mne potěšilo, že mi paní embryoložka sama volala, že to embryo zvládlo. Doporučila použít asistovaný hatching, s čímž jsem souhlasila. 18. den cyklu odpoledne jsem šla na KET.

Kryoembryotransfer

KET probíhal úplně stejně jako ET. Rozdílem bylo snad jen to, že KET bylo potřeba zaplatit. Pojišťovna totiž proplácí během jedné stimulace jen 1 transfer (ET, v případě že k němu nedojde, tak 1. KET). Bylo opět potřeba mít naplněný močový měchýř. Je to z důvodu lepší přehlednosti na ultrazvuku během zavedení embrya. Převlékla jsem se do erární košile, vybrala si postel a čekala, než přijdu na řadu. Čekání nebylo dlouhé, takže tentokrát žádný problém s potřebou dojít si na malou. Na sále opět proběhla kontrola mého jména a jména na misce s embryem. Paní embryoložka mi ukázala naše embryo, opět blastocysta s počínajícím hatchingem. Vylezla jsem si na křeslo a paní doktorka mi za chvíli už na ultrazvuku ukazovala katetr s embryem. Po zavedení jsem se přesunula na postel a asi 30 minut v klidu ležela. Pak jsem se oblékla a šla domů. Doma jsem usnula, přeci jen nervy opět pracovaly a dolehla na mne únava.

Po KETu

Tentokrát jsem se rozhodla nebýt v pracovní neschopnosti a chodit dále do práce. Věřila jsem, že budu mít zaměstnanou hlavu a bude to lepší, přesto jsem si vzala na prvních pár dní dovolenou. Snažila jsem se nenosit nic těžkého ani zbytečně nenamáhat břišní stěnu. Stejně jako jsem si odpustila mé tolik oblíbené koupele ve vaně.

Nebudu testovat zbytečně brzy

Předsevzala jsem si, že nebudu dělat těhotenský test zbytečně brzy. Vydržela jsem to do 10. dne po KETu, bohužel test byl negativní. Byla jsem hodně smutná, nad vodou mne držel fakt, že někdo měl slabě pozitivní test až 12. den. Takže další test proběhl 12. den po KETu. I tentokrát byl negativní. Ach jo.

Zase to nevyšlo

14. den po KET jsem šla ještě na krevní odběry ke stanovení hCG. Při odběru krve jsem měla slzy v očích z toho zklamání. Tak nějak jsem nevěděla co bude dál. Chtěla jsem se v CARu poradit, tak jsem se rovnou objednala na konzultaci. Odpoledne jsem si volala na výsledek hCG a jak jsem čekala, bylo negativní. Takže vysadit jak estrofem, tak utrogestan a čekat, až dorazí menstruace.

Přišlo mi, že nyní nemám sílu na další KET. Pokud psychika skutečně ovlivňuje úspěšnost transferu, tak teď fakt nemám šanci. Navíc nedlouho po neúspěšném KETu jsem se dozvěděla, že další kamarádka je těhotná. Prožívala jsem obrovskou sebelítost, že mě se otěhotnět nedaří. Když jsem překonala největší zklamání, začala jsem přemýšlet, co bude dál…

Co bude dál?

Náhodou jsem v knihovně narazila na knihu Na cestě za dítětem. Během čtení knihy jsem v hlavě poprvé začala zvažovat i možnost adopce. Měla jsem potřebu si udělat nějaký dlouhodobý plán. I když jsem si nebyla jistá, zda bych adopci zvládla.

Rozhodla jsem se znovu začít cvičit metodu Ludmily Mojžíšové. Našla jsem si novou fyzioterapeutku, která vyhodnotila mé pánevní dno jako velmi stažené. Na další KET jsem nechtěla jít dříve, než budu mít pánevní dno dostatečně uvolněné.

Share This