Proč je výhodné užívat koenzym Q10? Co všechno ovlivňuje? Chcete vědět víc? Tak si přečtěte tento článek.


Koenzym Q10 je sloučeninou, která se nachází téměř ve všech lidských buňkách. Konkrétně v mitochondriích. Mitochondrie slouží jako „buněčná elektrárna“, odehrává se v nich buněčné dýchání, tedy proces, při kterém je přeměněna energie získaná z potravy na ATP (adenosintrifosfát). ATP je použito jako palivo pro další procesy v buňce. Koenzym Q10 má tedy klíčovou roli v produkci buněčné energie a působí také jako antioxidant. Nejvíce mitochondrií obsahují vajíčka. PCOS je spojen s obezitou, inzulínovou rezistencí, vyšší hladinou testosteronu, odchylkami v lipidovém profilu a s oxidačním stresem. Nedávno také bylo zjištěno, že je asociován s mitochondriální dysfunkcí. Funkce mitochondrií přispívá ke kvalitě vajíček a hraje důležitou roli v procesu oplodnění a ve vývoji embrya.

Čemu všemu může být koenzym Q10 prospěšný?

  • Zlepšuje plodnost, zvyšuje kvalitu vajíček
  • Zvyšuje počet těhotenství u žen rezistentních ke Clostilbegytu
  • Snižuje cholesterol
  • Zlepšuje inzulínovou rezistenci
  • Snižuje krevní tlak
  • Snižuje výskyt pre-eklampsie
  • Snižuje dlouhodobou únavu
  • Zlepšuje migrény
  • Zlepšuje hladinu hormonů štítné žlázy

Jak získat koenzym Q10?

Koenzym Q10 je částečně získáván potravou a částečně produkován přímo v organismu. Potravou denně získáme 3 – 10 mg koenzymu Q10. Potravinami bohatými na koenzym Q10 jsou maso (hovězí, vepřové, drůbež), mořské ryby (sardinky, makrely), ořechy, oleje (olivový, řepkový, sezamový), brokolici, špenátu. Další možností je užívání potravinového doplňku s koenzymem Q10.

Kolik koenzymu Q10 užívat?

Studií sledujících efekt koenzymu Q10 u žen s PCOS je málo. Ve všech studiích porovnávají skupinu s koenzymem Q10 a bez něho. Užívané množství koenzymu Q10 se v jednotlivých studiích liší:

  • 100 mg denně po 12 týdnů vedlo ke snížení glykemie (hladiny glukózy), snížení množství inzulínu v krvi, snížení celkového i LDL cholesterolu.
  • 100 mg koenzymu Q10 denně po 12 týdnů vedlo ke snížení exprese genu (snížení přepisu genu) pro LDL receptor, genu regulujícího glukózový metabolismus i genů pro IL-1 a IL-8 (ukazatele zánětu).
  • 200 mg denně po 12 týdnů vedlo ke snížení hladiny testosteronu a oxidativního stresu. Porovnávána byla skupina užívající koenzym Q10 a metformin se skupinou užívající samotný metformin.
  • 60 mg denně vedlo ke zlepšení reakce na klomifencitrát, resp. k ovulaci (viz. studie popsaná níže).

Koenzym Q10 a klomifen citrát

V roce 2014 vyšla studie sledující vliv koenzymu Q10 a klomifen citrátu u žen s PCOS.  Do studie byla zařazeno 110 žen s PCOS, které nereagovaly na stimulaci klomifen citrátem (Clostilbegyt). Všechny ženy užívaly 150 mg klomifen citrátu denně, polovina (55 žen) k němu navíc užívala koenzym Q10 v dávce 60 mg denně. Ve studii byl sledován počet rostoucích a zralých folikulů, hladiny estradiolu a progesteronu, výška endometria, ovulace, druhotně pak i těhotenství a potraty. Počet folikulů větších než 18 mm byl signifikantně vyšší u skupiny žen užívajících koenzym Q10. Ovulace dosáhlo 65,9 % žen užívajících koenzym Q10 (v kontrolní skupině bez užívání koenzymu to bylo 15,5 %). Výška děložní sliznice byla též vyšší ve skupině žen s koenzymem Q10. Těhotenství dosáhlo 37,3 % žen s koenzymem Q10 oproti 6 % žen bez něj. Závěr studie tedy je, že kombinace koenzymu Q10 a klomifen citrátu u žen s PCOS klomifen citrát rezistentních zvyšuje počet ovulací i počet těhotenství. Jde o efektivní a bezpečnou možnost, která by měla být zvážena před léčbou gonadotropiny nebo před ovariálním drillingem.

Koenzym Q10 a mužská neplodnost

Užívání koenzymu Q10 zlepšuje počet i pohyblivost spermií. Nízká hladina koenzymu Q10 byla prokázána u mužů s asthenozoospermií (idiopatickou i při varikokéle). Byl prokázán i vliv na pohyblivost spermií.


Použité zdroje a další odkazy k tématu:

  1. Koenzym Q10 na Wikipedii ↑
  2. Mitochondrie na Wikipedii ↑
  3. Koenzym Q10 na Celostnimedicina ↑
  4. Health benefits of coenzyme Q10 for PCOS na pcosnutrition ↑
  5. The effects of coenzyme Q10 supplementation on glucose metabolism and lipid profiles in women with polycystic ovary syndrome (studie ↑)
  6. The effects of coenzyme Q10 supplementation on gene expression related to insulin, lipid and inflammation in patients with polycystic ovary syndrome (studie ↑)
  7. Combined coenzyme Q10 and clomiphene citrate for ovulation induction in clomiphene-citrate-resistant polycystic ovary syndrome (studie ↑)
  8. Coenzyme Q10 effects on body weight, serum testosterone level and oxidative stress in women with polycystic ovaria syndrome (PCOS) (studie ↑)

Od odběru vajíček po těhotenský test

Článek je pokračováním článku Má zkušenost s IVF. V této části vám povím, jak probíhal odběr vajíček, jaké bylo čekání i jak to celé dopadlo. Ukončení stimulace 11. den cyklu jsem si píchla Ovitrelle a tím ukončila stimulaci. Byla jsem docela ráda, že mám injekce za...

Velmi osobní kniha o zdraví

Knihu od Margit Slimákové jsem v knihkupectví vzala mnohokrát do ruky, mnohokrát ji zas vrátila do regálu, až jsem se nakonec rozhodla ji zakoupit. Byla jsem na ni zvědavá a obsah mi v knihkupectví připadal zajímavý. Kniha v netradiční vazbě se mi četla dobře, líbila se mi grafická úprava.

Září je měsícem zvýšení povědomí o PCOS

Září je měsícem povědomí o syndromu polycystických ovarií (PCOS Awareness Month)

Folikulometrie

Velmi spolehlivou, resp. nejspolehlivější metodou k detekci ovulace je folikulometrie. Jde o ultrazvukové vyšetření za použití vaginální sondy. Pomocí vaginálního ultrazvuku lze velmi dobře zobrazit oba vaječníky. U PCOS folikuly jako tzv. „perličky na niti“, ale i mezi nimi lze snadno rozpoznat rostoucí dominantní folikul.

Jak si vybrat přípravek s inositolem?

Na českém trhu je preparátů s inositolem několik. Podle čeho vybrat ten nejlepší? Přečtěte si článek porovnávající dostupné preparáty.

Mé první Whole30

Whole30 je program, který má naučit jíst základní potraviny, změnit náš vztah k jídlu a zkrotit cukrového démona. Já mám nyní za sebou své první Whole.

Proč (a jak) psychosomatika funguje? nemoc začíná v hlavě? Každý příběh má řešení

Na knihu autorek Jarmily Klímové a Michaely Fialové jsem byla zvědavá. S psychosomatikou se ve svém profesním životě setkávám docela často. Ale až doposud jsem se jí nijak významněji nezabývala. K přečtení knihy jsem tedy měla dvě motivace. Ta první byla profesní růst, ta druhá, a v tuto chvíli pro mě významnější, byla stránka osobní.

Cesty k miminku

Jedním z příznaků syndromu polycystických vaječníků (PCOS) je i neplodnost. Neplodnost je příznakem, který ženy s PCOS trápí nejvíce. Pojďme se společně podívat, jaké cesty mohou vést k otěhotnění.

Cviky Ludmily Mojžíšové

Zaujala vás metoda Ludmily Mojžíšové? V tomto článku se seznámíte s tím, jak cviky vypadají, dozvíte se jak často a jak dlouho se cvičí. Již v úvodu předesílám, že je vhodné cvičit pod dohledem fyzioterapeuta, který má s metodou Mojžíšové zkušenosti.

KET neboli kryoembryotransfer

Pokud po IVF prosperuje více embryí nebo z různých důvodů (např. OHSS, genetické vyšetření embryí, infekce) nedojde k embryotransferu (ET), je s výhodou embrya zamrazit. Tato embrya jsou přenesena do dělohy v některém z dalších cyklů.

Share This