Léčba PCOS

Léčba syndromu polycystických ovárií je bohužel pouze symptomatická, to znamená, že se léčí projevy, ale samotné onemocnění vyléčit nelze. Léčbu můžeme rozdělit na nefarmakologickou, kam patří změna životního stylu a na farmakologickou, kam lze zařadit jak potravinové doplňky, tak léky předepsané lékařem.

Nefarmakologická léčba – režimová opatření

Pokud má žena nadváhu nebo je obézní, doporučuje se redukovat hmotnost. Pro mnohé ženy to může být problém. Základem je redukovat energetický příjem, aby tělo bralo ze zásob. Ideálně kombinovat fyzickou aktivitu a dietu. Udává se, že snížení hmotnosti o 5 – 10 % z původní hmotnosti vede u obézních žen k obnově ovulačních cyklů, ke snížení hladiny testosteronu i ke zlepšení inzulínové rezistence. Obecně se za optimální považuje, pokud BMI klesne pod 27 kg/m2.

Doporučuje se dieta s omezením sacharidů. Můžete se setkat s různými označeními a to, nízkosacharidová dieta, low-carb, ketodieta. Lze se setkat s  doporučením omezit mléčné výrobky, což také souvisí s obsahem sacharidů. Na různých diskuzních forech jsem narazila na doporučení se stravovat bezlepkově. Popravdě nevidím důvod pro tento tip diety, pokud netrpíte celiakií, neceliakální glutenovou senzitivitou nebo alergií na lepek. Jediný efekt je v tom, že se sníží příjem sacharidů, ovšem pokud klasické pečivo a mouky vyměníte za bezlepkové, tak se celkový příjem sacharidů nemění. Lepek nevyvolává u zdravého člověka sám o sobě zánět.

Pravidelná pohybová aktivita (ideálně anaerobní zátěž) snižuje inzulínovou rezistenci. Mnoho žen má pozitivní zkušenost se cvičením dle Ludmily Mojžíšové. Jde o sestavu cvikům, která posiluje svaly pánevního dna i svaly kolem páteře. Lze také cvičit hormonální jógovou terapii dle Dinah Rodrigues, kdy jsou pomocí speciálních dechových technik a cviků aktivovány žlázy s vnitřní sekrecí (vaječníky, štítná žláza, hypofýza).

Zejména při snaze o těhotenství se doporučuje nepít alkohol a nekouřit. Alkohol i kouření poškozují jak vyvíjející se vajíčko, tak i rostoucí plod.

Důležitý je také dostatek spánku.

Režimová opatření by měla být dodržována dlouhodobě, a to i v době, kdy žena podstupuje další kroky v léčbě.

Farmakologická léčba a potravinové doplňky

Pokud žena nechce otěhotnět, tak se doporučuje hormonální antikoncepce. Hormonální antikoncepce zablokuje snahu vaječníků o ovulaci, nevznikají malé cysty a dokoce se časem mohou cysty vstřebat, může být pozitivní efekt na akne i na projevy z nadměrné hladiny testosteronu. Antikoncepci se doporučuje užívat kontinuálně, to znamená, že nejsou každý měsíc pauzy v užívání a tedy ani pseudomenstruační krvácení.

Jestliže si žena přeje otěhotnět, jsou na místě přípravky k podpoře ovulace. Tyto přípravky můžeme rozdělit do 3 skupin:

  1. Inzulínový senzitizátor – tedy látka, která zvýší citlivost tkání k inzulínu. Patří sem myo-inositol a metformin.
  • Volně prodejné jsou přípravky s inositolem (např. NosiFol, Fertiprona, Inofolic). Inositol je látka, která se vyskytuje přirozeně v lidském organismu. Inositol si nejsme schopni sami vytvořit, musíme ho tedy tělu dodávat v potravě (cereálie, ořechy, luštěniny, potrava živočišného původu). U žen s PCOS jsou díky zvýšené hladině inzulínu ztráty inositolu do moči. Inositol potřebují vajíčka ke svému správnému zrání.
  • Metformin je lék, který zasahuje do metabolismu glukózy. Zvyšuje citlivost tkání k inzulínu, snižuje tvorbu glukózy v játrech a mírně i vstřebávání glukózy z trávicího traktu. Využívá se u žen, kde se předpokládá inzulínová rezistence. Metformin je lék, který je u PCOS lékem off-label. Off label znamená, že lék je použitý pro jiné účely, než je uvedeno v souhrnu informací o léčivém přípravku (SPC). Neznamená to, že použití je špatně nebo mimo zákon. U PCOS se metformin využívá často. Obchodní názvy jsou (Metformin, Glucophage, Siofor, Stadamet).
  1. Modulátor estrogenového receptoru – sem patří klomifen citrát (Clostilbegyt), který blokuje estrogenové receptory a tím díky falešnému signálu o nedostatku estrogenu dochází ke zvýšenému uvolnění FSH.
  2. Stimulátor ovaria – léčba pomocí gonadotropinů, tedy hormonů, které stimulují uvolňování dalších pohlavních hormonů. Konkrétně se používá FSH. Tato léčba je metodou druhé volby, tedy v případě, kdy z nějakého důvodu selže stimulace Clostilbegytem.

Další potravinové doplňky či léky užíváné při PCOS:

Koenzym Q10 je potravinový doplněk, který zlepšuje inzulínovou rezistenci, zlepšuje kvalitu vajíček a zlepšuje reakci na stimulaci Clostilbegytem.

Vitamín D se podílí na udržování rovnováhy mezi vápníkem a fosforem, uplatňuje během vývoje vajíčka, ovlivňuje citlivost k FSH.

Přípravky s progesteronem (Duphaston, Utrogestan, Agolutin) se využívají k vyvolání menstruace.

Chirurgická léčba
Sem patří tzv. drilling ovárií. Jedná se operaci v celkové narkóze. Provádí se laparoskopicky, to znamená, že pomocí 2 – 3 krátkých řezů (kolem 1 – 2 cm) lékař zavede pracovní nástroje. V první fázi prohlédne břišní dutinu, může vidět srůsty, lze provést test na průchodnost vejcovodů, poté pomocí speciálního nástroje popálí povrch vaječníků. Díky tomuto popálení se může na určitou dobu navodit ovulace.  Dle literatury dojde pak k ovulaci u 70 – 75 % žen.

Co je PCOS

Tady se dozvíte co je syndrom polycystických ovárií a jak se projevuje.

Diagnostika

Jaké možnosti léčby nabízí současná medicína a co zvládnete samy.