V předchozích článcích jsem se zabývala sledování ovulace pomocí ovulačních testů a folikulometrií. Další možností je měření bazální teploty. Při dodržení určitých podmínek, o kterých si povíme o několik řádků níže, je to metoda přesná a levná. Potřebujete teploměr papír a tužku nebo aplikaci v mobilním telefonu.


Co to je bazální teplota?

Bazální teplota je teplota, kterou má vaše tělo, když na něj nepůsobí žádné vnější vlivy. Není ovlivněna pohybem, jídlem, venkovní teplotou ani stresem. Tuto teplotu získáme ranním měřením ještě než vstaneme z postele.

Bazální teplotu ovlivňují ženské hormony, konkrétně progesteron a lidský choriový gonadotropin (hCG). Pravidelným sledováním bazální teploty dokážeme zachytit moment, kdy tělo začalo tvořit více progesteronu, tedy proběhlou ovulaci, stejně jako délku luteální fáze.

Jaký teploměr?

Je možné koupit teploměr přímo určený ke sledování ovulace, takový teploměr obvykle ukazuje teplotu s přesností dvou desetinných míst. Některé z těchto teploměrů mají ohebnou špičku. Dobře ale poslouží i klasický digitální teploměr, který ukazuje s přesností na jedno desetinné místo. Cena obou teploměrů je plus mínus stejná, okolo 150 Kč.

Jak měření probíhá?

Důležité je měřit každé ráno ve stejnou dobu. Opravdu každý den, včetně víkendů a volných dnů, kdy si můžete přispat. Bazální teplota se měří ihned po probuzení, dokud ležíte v posteli. Mějte tedy teploměr přichystaný na nočním stolku. S výhodou je mít na stolku papírek a tužku. Ve dnech, kdy jsem po změření teploty mohla ještě spát, jsem měla tendenci naměřenou teplotu zaspat. Do grafu jsem si teplotu zadávala až když jsem skutečně vstávala nebo i během dne.

Před dalším měřením doporučuji teploměr očistit, ať už hadříkem a vodou nebo i desinfekcí.

Kde se měří?

Teplotu můžete měřit v pochvě, ústech, konečníku i v podpaží. Důležité je měřit na stejném místě každý den. Digitální teploměry fungují na zaznamenání změny teploty. V pochvě, ústech i konečníku je změna teploty rychle zaznamenaná a výsledek je obvykle do 1 minuty. Měření v podpaží je pomalejší a zvukový signál, který teploměr vydává většinou neznačí finální teplotu, teploměr ponechte v podpaží 5 minut.

Jak rozumět grafu?

V první části menstruačního cyklu (tzv. folikulární fáze) je bazální teplota nižší než v druhé části (tzv. luteální fáze). Zlomem je ovulace, tedy doba kdy praskne dominantní folikul a uvolní se vajíčko, které může být oplozené spermií. Po ovulaci se tvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron a díky němu stoupá bazální teplota o 0,2 – 0,4°C. Takto zvýšená zůstává až do předmenstruačního poklesu (1 den před menzes). V případě těhotenství zůstává teplota zvýšena . Ovulace se v grafu hodnotí zpětně na základě 3 po sobě jdoucích vyšších teplot – je to den poslední nízké teploty. Některé aplikace ovulaci hodnotí automaticky.

Anovulační cyklus

V případě PCOS mohou být některé, ale bohužel i všechny cykly anovulační. Takový cyklus poznáte tak, že nezaznamenáte několikadenní vzestup teplot.

Nepravidelný cyklus

Mnoho žen s PCOS nemá zcela pravidelný cyklus. Neznamená to, že ovulace vůbec neproběhne. Není vyjímkou, že ženy s PCOS mají ovulaci později, klidně i 20. den cyklu. Folikulární fáze cyklu může být tedy různě dlouhá, ale luteální fáze je obvykle neměnná, obvykle 12 až 16 dnů.

Jak již bylo zmíněno, ovulaci vyčtete z grafu zpětně a pokud máte nepravidelné cykly a do toho jsou některé cykly anovulační, těžko naplánujete ideální dobu soulože (je vhodné ji časovat 1-2 dny před ovulaci). Měření bazální teploty tak může být i stresující záležitostí – ať již frustrace z toho, že nemáte ovulaci nebo z plánování pohlavního styku podle teplot a ne podle chuti. Obojí může narušit partnerský život. Pokud vás vaše grafy stresují, doporučuji přestat ovulaci sledovat a snaži se milovat každé 2 až 3 dny. Spermie na vajíčko počkají i 4 dny (při dobrém spermiogramu).

Co ovlivňuje bazální teplotu:

  • Nedostatek spánku. Měřte po minimálně 3 hodinách souvislého spánku.
  • Alkohol. Alkohol užitý předchozí den zvyšuje bazální teplotu.
  • Léky s progesteronem a s hCG. Zvyšují bazální teplotu a jsou-li nasazeny před ovulací, tak ovulaci nezachytíte.
  • Nemoc. I lehčí viróza, kdy nemáme zvýšenou teplotu může bazální teplotu nepatrně zvýšit.
  • Cizí prostředí. Nespíme-li ve své posteli v pro nás běžných podmínkách, může být teplota také ovlivněna.

Doporučuji si do grafu udělat poznámku, pokud nastala situace, kdy mohla být bazální teplota ovlivněná. Je také s výhodou si do grafu zaznamenat další projevy – změnu hlenu a polohu děložního čípku, což se v kombinaci s bazální teplotou označuje jako symptotermální metoda.

Ovulační monitory

Bazální teplotu lze sledovat pomocí moderních minipočítačů. Takové počítače také registrují bazální teplotu a i na základě předchozích cyklů určují plodné dny. Některé minipočítače dokonce snímají vaši teplotu během celé noci pomocí speciální náplasti, naměřená data se pak přenášejí do vašeho mobilního telefonu nebo tabletu. Investice do tohoto přístroje je v řádu tisíců.

S těmito ovulačními monitory nemám osobní zkušenost. Pokud ji máte, budu vděčná, pokud se o ni se mnou i s ostatními podělíte v komentářích.

Má zkušenost s bazální teplotou

Teplotu jsem měřila krátce, když jsem zaznamenala ovulaci, měla jsem z toho velkou radost. Zklamání přišlo v momentě, kdy jsem zjistila, že i přes dobré načasování pohlavního styku nejsem těhotná. Další frustrace byla při anovulačních cyklech. Proto jsem bazální teplotu přestala měřit. Brzy na to jsem začala chodit do CARu a případnou ovulaci jsem měla zmapovanou folikulometrií, což mi vyhovovalo více.


Aplikace ke záznamu bazální teploty:

Fertility friend – aplikace je v angličtině

WomanLog – dostupné v češtině. Tuto aplikaci používám, vyhovuje mi možnost záznamu menstruace, hmotnosti, užitých léků a symptomů. Je možné též zaznamenávat bazální teplotu, kterou aplikace převede do grafu.

Share This