Ludmila Mojžíšová vymyslela rehabilitační metodu, která pomáhá nejen otěhotnět, ale i se zbavit gynekologických obtíží, bolestí zad i bolestí kyčlí či v případě mužů pomáhá zlepšit spermiogram. Je to jedna z cest, jakou můžeme vyzrát na syndrom polycystických vaječníků.


Paní Mojžíšová svou metodu vyvíjela velmi dlouho. Měla výborný pozorovací talent, sama říkala, že má tento dar od Boha, a tyto empiricky získané skutečnosti dále rozvíjela.

Podstatou cviků je uvolnění bloků v oblasti krční, hrudní, bederní páteře i kostrče a posílení svalů pánevního dna. Zároveň se při cvičení metody posilují břišní, hýžďové a prsní svaly. „Máš-li slabé břicho a slabý zadek, přetíží se třetí v řadě“, tím třetím v řadě je myšleno pánevní dno. V pánevním dnu dojde při oslabení břišních a hýžďových svalů ke spasmům. A od spasmů v oblasti malé pánve se odvíjejí další problémy včetně obtížného otěhotnění.

Kdy může metoda Mojžíšové pomoci:

  • Funkční vertebrogenní potíže
  • Vertebrogenní potíže na podkladě strukturálních změn (vyhřezlé meziobratlové ploténky, Scheuermannova nemoc, Bechtěrevova choroba, výrůstky na páteři, skolióza, zvýrazněná lordóza či kyfóza)
  • Skolióza u dětí
  • Artróza kyčlí
  • Bolest kostrče
  • Bolest v oblasti zevních pohlavních orgánů, bolestivý pohlavní styk
  • Nepřítomnost orgasmu
  • Chybějící menstruace
  • Nepravidelná menstruace
  • Bolestivá menstruace
  • Neprůchodnost vejcovodů (i zde mohou být spasmy!)
  • Obrácená poloha dělohy
  • Hypoplázie dělohy
  • Opakované potraty
  • Neplodnost
  • Zlepšení spermiogramu
  • Funkční zácpa
  • Inkontinence (únik moči) u ženských
  • Příprava na porod

Zvýšení šance na otěhotnění

Metoda Ludmily Mojžíšové je známá zejména v souvislosti s léčbou neplodnosti. Úspěšnost metody je v léčbě neplodnosti je zhruba 34% (ze 100 žen přijatých k léčbě metodou Mojžíšové jich otěhotní 34). Pro zajímavost, během IVF je úspěšnost na 1 embryotransfer 40-50%.

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

Toto cvičení může pomoci i nám, ženám s PCOS. Díky cvičení se naše pánev bude nacházet ve správném postavení, zvýší se prokrvení vaječníků, vejcovodů i dělohy a tím se může zlepšit jejich funkce. Cvičení může pomoci s pravidelností menstruace a dokonce i s ovulací. Bohužel úspěšnost není 100%, ale proč cvičení nevyzkoušet. Dalším velkým benefitem je celkové zklidnění, kdy se během cvičení uvolníme nejen po fyzické stránce, ale i po stránce psychické a tím se sníží míra stresu. I když se u vás nepodaří pomocí „mojžíšovky“ navodit ovulaci a budete podstupovat hormonální léčbu nevzdávejte cvičení. Dobře připravené pánevní dno je důležité i k otěhotnění pomocí inseminace stejně jako k zahnízdění embrya během IVF.

Zlepšení spermiogramu

Mužům může tato metoda pomoci se zlepšením spermiogramu. Muži cvičí 12 cviků, kdy poslední dva cviky ze sestavy mají za cíl mimo jiné masáž v oblasti šourku a tím zvýšení metabolismu v této oblasti. Když paní Mojžíšová pracovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu, tak u mužů s oligospermií došlo ke zlepšení nálezu až ve 37%. Úspěšnost metody na spermiogram je závislá jak na patologii nálezu, tak na snažení mužů (často se cvičením dochází i ke změně životního stylu).

Svalové dysbalance

Právě svalové dysbalance (svalová nerovnováha) jsou nejčastější příčinou bolestí zad. Příčně pruhované svaly jsou dvojího typu – fázické a tonické. Fázické svaly vykonávají pohyb a mají tendenci k ochabování. Tonické svaly drží naše tělo ve vzpřímené poloze (při chůzi, při stoji, při sedu) a mají tendenci se zkracovat.

Příklady svalů, které ochabují nejsou-li posilovány:

  • břišní svaly
  • hýžďové svaly
  • mezilopatkové svaly

Příklady svalů, které se zkracují:

  • svaly šíje
  • prsní svaly
  • paravertebrání svaly (svaly kolem páteře)
  • svaly pánevního dna
  • ohybače kyčlí a kolen
  • přitahovače stehen

Mezi ochablými fázickými svaly a zkrácenými tonickými svaly vzniká nerovnováha. Oslabené svaly břišní a hýžďové nedokážou udržet dokonalé postavení pánve. Svaly pánevního dna, zodpovědné právě za postavení pánve jsou tak přetížené. Přetížené svaly reagují zvýšeným napětím, zkrácením a bolestí. Díky stažení svalů pánevního dna dochází ke snížení metabolismu v malé pánvi, to znamená že do malé pánve nateče méně krve a s tím souvisí i menší množství kyslíku a živin pro orgány umístěné v malé pánvi. Takto dochází ke gynekologickým potížím jakými jsou chybějící, nepravidelná nebo bolestivá menstruace, neschopnost otěhotnět nebo miminko donosit, sexuální obtíže, obtížné udržení moči.

Je tedy potřeba mít svaly silné i protažené. Funkcí svalů je kontrakce (stažení), které musí být pravidelně střídáno s relaxací (uvolněním). Statická práce, zejména práce vsedě nechává některé svaly trvale v kontrakci a jiné svaly nepoužíváme v tu dobu vůbec. Takto v praxi vznikají svalové dysbalance.

Svalovou dysbalanci lze odstranit jen trénováním svalů, to znamená některé svaly protahovat a jiné posilovat. Masáže, elektroléčba, vodoléčba a bylinky jsou zde pouze doplňkovými metodami, samy o sobě nám se svalovými dysbalancemi nepomůžou.

Hluk

Je důležité vzít také na vědomí fakt, že našim svalům škodí i hluk. Hluk je také důvodem zvýšeného svalového napětí, naše svaly jsou kvůli hluku zbytečně ve stresu. I proto paní Mojžíšová doporučuje cvičit v klidném prostředí, bez sledování televize či poslechu hudby.

Pitný režim

Lidské tělo je tvořeno téměř z 80% vodou, takže i svaly jsou složeny převážně z vodou. K dokonalé funkci svalů, ale i orgánů je potřeba dostatečně pít. Dospělý člověk by měl na každých 10 kg hmotnosti vypít asi 400 ml tekutin (voda, minerálky, bylinné čaje). Do příjmu tekutin nelze počítat kávu, černý čaj ani mléko. Paní Mojžíšová velmi dbala na to, aby její pacienti byli dostatečně zavodnění. Člověk s hmotností 50 kg by měl tedy vypít 2 litry tekutin, s 70 kg 2,8 litru a člověk s váhou 90 kg dokonce 3,6 litru.

Jak cvičení vypadá?

Metoda dle Mojžíšové se skládá z 10, resp. 12 cviků v případě mužů. Zvládnutí správné techniky cviků trvá asi 1,5 hodiny. Cviky by vás měl naučit fyzioterapeut, který má s metodou zkušenosti. Jak cviky vypadají si prohlédněte v článku Cviky Ludmily Mojžíšové. Cvičí se každý den. Každý týden se navyšuje počet opakování u některých cviků. Po 6 týdnech se již počet opakování nenavyšuje. Po 2 měsících každodenního cvičení přichází na řadu 1. mobilizace. Při mobilizaci dochází ke zhybnění žeber, bederní páteře a křížokyčelního skloubení. Nezbytnou součástí mobilizace je i vyšetření přes konečník, kdy fyzioterapeut zjistí stav pánevního dna a při spasmu svalu zdvihajícího konečník (latinsky musculus levator ani) provede jeho masáž. Musculus levator ani se upíná z jedné strany na stydkou kost a z druhé strany na křížovou kost, je to sval, který tvoří větší část pánevního dna. Domácí cvičení pokračuje a za další 2 měsíce přichází na řadu další mobilizace, takto se pokračuje dále, dokud nevymizí potíže.

Co udělat před začátkem cvičení?

Cviky dle Mojžíšové může cvičit každý. Ženy, které by pomocí nich rády vyřešily neplodnost, by měly před zahájením cvičení absolvovat gynekologické vyšetření a ideálně by měly mít doporučení od gynekologa. Rehabilitace dle Mojžíšové je hrazena ze zdravotního pojištění, je však potřeba mít doporučení od lékaře (gynekolog, ale i jiné specializace). Mnoho fyzioterapeutů nemá smlouvu s pojišťovnou a jejich služby je potřeba zaplatit, doporučení nebývá potřeba.

Cvičení během IVF stimulace

Při hormonální stimulaci bych cvičení nedoporučila, obzvláště u žen s PCOS dochází k nárůstu většího počtu folikulů s vajíčky a tím i velkému zvětšení vaječníků. Zvětšené vaječníky se mohou snadněji otočit kolem stopky (tzv. torze), což je velmi bolestivé a je to stav, který musí být řešen urgentním operačním výkonem. Cvičte do začátku stimulace, ale během samotné stimulace si dejte pauzu jak od cvičení dle Mojžíšové, tak od dalších fyzických aktivit.

Cvičení v těhotenství

Je důležité cvičit i během těhotenství, ale je potřeba sestavu trochu upravit. Cviky na břiše a cviky, kde se stlačuje břicho se vynechávají.

Má zkušenost s metodou Mojžíšové

Asi před rokem jsem vyhledala fyzioterapeutku zabývající se metodou Mojžíšové. Během několika návštěv mne naučila jednotlivé cviky. Každou návštěvu mi ukázala 1-2 cviky, postupně se mi sada cviků rozrůstala, až se je naučila všechny. Poté přišla na řadu mobilizace žeber a páteře, pěkně to ve mně prokřupalo. Nakonec přišla i mobilizace křížové kosti, nebylo to příjemné kvůli mému studu, ale vyšetření ani mobilizace mne nijak nebolely, díky cvičení jsem byla dobře uvolněná. Cvičila jsem takto asi půl roku. Pak přišlo léto a zklamání z toho, že nebyl efekt, jaký bych si přála – otěhotnění. I tak jsem ale pocítila mnoho jiných zlepšení – přestala mne bolet záda, nebolela mne hlava od zablokované krční páteře, přestaly mne bolet kyčle i se zlepšil prožitek z pohlavního styku. Někdy mě opravdu hodně bolelo gynekologické vyšetření, první IUI byla také hodně bolestivá, toto také vymizelo. Byl to pro mě důkaz, že mé svaly pánevního dna nejsou v pořádku. Proto jsem se nyní ke cvičení zase vrátila. Tentokrát jsem si pořídila knihy zabývající se touto metodou a podle nich cvičí. Zjistila jsem, že má tehdejší fyzioterapeutka mi neřekla, že je důležité cviky cvičit v určitém pořadí, i když jsem se jí cíleně ptala. První výsledky jsem začala vnímat již po necelém týdnu cvičení – přestaly mne bolet kyčle a vymizel nepříjemný tlak v oblasti beder. Jsem objednaná k jiné fyzioterapeutce, chci aby zkontrolovala zda cvičím správně a provedla mi mobilizaci.

Toto cvičení mi vyhovuje daleko více než hormonální jóga. Podstata obou cvičebních metod je velmi podobná – uvolnění svalů i psychického napětí, posílení svalů a zlepšení prokrvení v oblasti pánve.

A jakou máte s touto metodou zkušenost vy? Podělte se o ni v komentářích.


Použité zdroje:

  1. Strusková, O., Novotná, J.: Metoda Ludmily Mojžíšové. Praha: Nakladatelství XYZ, s. r. o., 2007. ISBN 80-87021-68-1
Share This