Syndrom polycystických ovarií (PCOS) mi byl stanoven v roce 2011. Nikdy jsem neměla pravidelnou menstruaci a tehdy jsem se rozhodla konečně přijít na to, kde je problém. Cesta nevedla přes gynekologa, ale přes endokrinologa, který mi vyšetřil pohlavní hormony. Absolvovala jsem tehdy i speciální test k vyloučení nádoru produkujícího mužské hormony. Následně jsem se dostala k nové gynekoložce, která na ultrazvuku viděla drobné cysty (takzvané perličky na niti) typické pro PCOS. Paní doktorka mi tehdy vysvětlila, kde je problém a i možnosti terapie. Jelikož jsem tehdy děti ještě neplánovala, zvolila jsem užívání hormonální antikoncepce v kontinuálním režimu (tedy bez měsíčních pauz). Antikoncepci jsem takto užívala 6 let, ubylo množství nežádoucích chloupků na obličeji, vymizelo akné a upravil se nález na ultrazvuku – byl zcela normální.

Bojujeme od roku 2017

V roce 2017 jsem antikoncepci vysadila s tím, že bychom již chtěli miminko. Hned první cyklus po vysazení antikoncepce jsem byla na preventivní gynekologické prohlídce. Ultrazvukový nález na vaječnících byl zcela normální, dokonce byl vidět prasklý folikul, takže proběhla i ovulace. Z tohohle nálezu jsem měla radost. Paní doktorka mi doporučila užívat preparát s inositolem, který jsem si asi 2 měsíce po vysazení antikoncepce pořídila. Každý další cyklus byl delší a delší, až po půl roce menstruace nepřišla ani po dlouhých 76 dnech. Tehdy jsem si udělala několik těhotenských testů, bohužel všechny byly negativní. V tu dobu jsem si řekla, že musím pro své zdraví začít něco dělat. Respektive, říkala jsem si to celou dobu, ale až tehdy jsem se skutečně odhodlala. Začala jsem hubnout, podařilo snížit hmotnost o 10%. Věřila jsem, že s redukcí hmotnosti se mi podaří konečně otěhotnět. Bohužel těhotná stále nejsem, ale věřím, že naše Čápátko k nám jednou přijde.

Jak si vybrat přípravek s inositolem?

Na českém trhu je preparátů s inositolem několik. Podle čeho vybrat ten nejlepší? Přečtěte si článek porovnávající dostupné preparáty.

Můžete mít PCOS? Udělejte si kvíz.

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) se týká 3 – 8 % žen. Není to malé číslo. Může se PCOS týkat i vás? Udělejte si krátký kvíz.

Stimulace ovulace lékem Clostilbegyt

K čemu se Clostilbegyt používá? Jak působí? Jak se užívá? To vše jsem shrnula v tomhle článku.

KET určitě vyjde

I tento článek je pokračováním naší (na vše jsme dva, v manželovi mám obrovskou oporu) cesty za malým čápátkem. Tentokrát vám popíšu jak jsem vnímala KET.

Mé první Whole30

Whole30 je program, který má naučit jíst základní potraviny, změnit náš vztah k jídlu a zkrotit cukrového démona. Já mám nyní za sebou své první Whole.

Měření bazální teploty

Bazální teplota je teplota, kterou má vaše tělo, když na něj nepůsobí žádné vnější vlivy. Není ovlivněna pohybem, jídlem, venkovní teplotou ani stresem. Tuto teplotu získáme ranním měřením ještě než vstaneme z postele.

Bazální teplotu ovlivňují ženské hormony, konkrétně progesteron a lidský choriový gonadotropin (hCG). Pravidelným sledováním bazální teploty dokážeme zachytit moment, kdy tělo začalo tvořit více progesteronu, tedy proběhlou ovulaci, stejně jako délku luteální fáze.

Září je měsícem zvýšení povědomí o PCOS

Září je měsícem povědomí o syndromu polycystických ovarií (PCOS Awareness Month)

Kde brát sílu, když se dlouho nedaří otěhotnět?

Léčba neplodnosti je vysilující proces. Jak fyzicky, tak zejména psychicky. Nenaplněná očekávání můžou zničit nás samotné, náš vztah i narušit dlouholetá přátelství. Příspěvek je spíše takovým zamyšlením, kde všude lze brát sílu, když si k vám (nám) miminko ne a ne najít cestu. 

Spánek a (ne)plodnost

Uvědomili jste si někdy tuto souvislost? Já až nedávno. Impulzem pro studium souvislosti spánku a neplodnosti mi byla informace o negativním vlivu LED světla na tvorbu progesteronu. Slyšela jsem to na přednášce MUDr. Heleny Máslové. Nikdy předtím mne tato souvislost nenapadla. Hned jsem se dala do googlení, avšak ne moc úspěšně. Ptala jsem se na to kamarádky endokrinoložky a dozvěděla jsem se, že obecně se většina hormonů tvoří v noci. V tu chvíli jsem si řekla, že pokud může byť jen trochu pomoci spánek, budu dostatečně spát 🙂 Aby se zvýšila šance na otěhotnění, měli bychom si každý den dopřát alespoň 8 hodin spánku.

Progesteron aneb těhotenský hormon

Progesteron je nejvýznamnější hormon ze skupiny gestagenů. Jde o steroidní hormon, který se tvoří z cholesterolu. Je produkován žlutým tělískem, folikulem, placentou a kůrou nadledvin (tvoří se tedy i u mužů). Žluté tělísko vzniká poté, co se z dominantního folikulu uvolní při ovulaci vajíčko.

Share This