Syndrom polycystických ovarií (PCOS) mi byl stanoven v roce 2011. Nikdy jsem neměla pravidelnou menstruaci a tehdy jsem se rozhodla konečně přijít na to, kde je problém. Cesta nevedla přes gynekologa, ale přes endokrinologa, který mi vyšetřil pohlavní hormony. Absolvovala jsem tehdy i speciální test k vyloučení nádoru produkujícího mužské hormony. Následně jsem se dostala k nové gynekoložce, která na ultrazvuku viděla drobné cysty (takzvané perličky na niti) typické pro PCOS. Paní doktorka mi tehdy vysvětlila, kde je problém a i možnosti terapie. Jelikož jsem tehdy děti ještě neplánovala, zvolila jsem užívání hormonální antikoncepce v kontinuálním režimu (tedy bez měsíčních pauz). Antikoncepci jsem takto užívala 6 let, ubylo množství nežádoucích chloupků na obličeji, vymizelo akné a upravil se nález na ultrazvuku – byl zcela normální.

Bojujeme od roku 2017

V roce 2017 jsem antikoncepci vysadila s tím, že bychom již chtěli miminko. Hned první cyklus po vysazení antikoncepce jsem byla na preventivní gynekologické prohlídce. Ultrazvukový nález na vaječnících byl zcela normální, dokonce byl vidět prasklý folikul, takže proběhla i ovulace. Z tohohle nálezu jsem měla radost. Paní doktorka mi doporučila užívat preparát s inositolem, který jsem si asi 2 měsíce po vysazení antikoncepce pořídila. Každý další cyklus byl delší a delší, až po půl roce menstruace nepřišla ani po dlouhých 76 dnech. Tehdy jsem si udělala několik těhotenských testů, bohužel všechny byly negativní. V tu dobu jsem si řekla, že musím pro své zdraví začít něco dělat. Respektive, říkala jsem si to celou dobu, ale až tehdy jsem se skutečně odhodlala. Začala jsem hubnout, podařilo snížit hmotnost o 10%. Věřila jsem, že s redukcí hmotnosti se mi podaří konečně otěhotnět. Bohužel těhotná stále nejsem, ale věřím, že naše Čápátko k nám jednou přijde.

Metoda Mojžíšové aneb cviky pomáhající k otěhotnění

Ludmila Mojžíšová vymyslela rehabilitační metodu, která pomáhá nejen otěhotnět, ale i se zbavit gynekologických obtíží, bolestí zad i bolestí kyčlí či v případě mužů pomáhá zlepšit spermiogram. Je to jedna z cest, jakou můžeme vyzrát na syndrom polycystických vaječníků.

Na cestě za dítětem

Před časem jsem v knihovně hledala literaturu k rehabilitační metodě od paní Ludmily Mojžíšové, při té příležitosti jsem objevila knihu Na cestě za dítětem od Hany Konečné. Paní docentka Konečná je psycholožka, která se reprodukční medicíně a nenaplňujícímu se...

Progesteron aneb těhotenský hormon

Progesteron je nejvýznamnější hormon ze skupiny gestagenů. Jde o steroidní hormon, který se tvoří z cholesterolu. Je produkován žlutým tělískem, folikulem, placentou a kůrou nadledvin (tvoří se tedy i u mužů). Žluté tělísko vzniká poté, co se z dominantního folikulu uvolní při ovulaci vajíčko.

Přání do roku 2019

Přeji vám hodně zdraví, štěstí, lásky a spokojenosti. Těm z nás, kteří jsou na cestě za miminkem přeji, aby ta cesta nebyla dlouhá a k cíli jsme došli co nejdříve.

IVF jako další krok na cestě k miminku

U žen s PCOS není IVF obvykle metodou první volby. V některých případech nevede změna životního stylu ani inseminace k vytouženému těhotenství, pak přichází na řadu in vitro fertilizace (IVF) neboli oplodnění ve zkumavce za laboratorních podmínek. IVF je metoda složitější i finančně náročnější než inseminace.

Od odběru vajíček po těhotenský test

Článek je pokračováním článku Má zkušenost s IVF. V této části vám povím, jak probíhal odběr vajíček, jaké bylo čekání i jak to celé dopadlo. Ukončení stimulace 11. den cyklu jsem si píchla Ovitrelle a tím ukončila stimulaci. Byla jsem docela ráda, že mám injekce za...

Velmi osobní kniha o zdraví

Knihu od Margit Slimákové jsem v knihkupectví vzala mnohokrát do ruky, mnohokrát ji zas vrátila do regálu, až jsem se nakonec rozhodla ji zakoupit. Byla jsem na ni zvědavá a obsah mi v knihkupectví připadal zajímavý. Kniha v netradiční vazbě se mi četla dobře, líbila se mi grafická úprava.

Máte PCOS? Věnujte pozornost inzulínové rezistenci.

V tomto článku si představíme, co je to inzulínová rezistence, hyperinzulinémie a jaký vztah mají k porušené glukózové toleranci, cukrovce 2. typu a k metabolickému syndromu. Týkají se totiž nemalé části žen se syndromem polycystických vaječníků (PCOS).

Dáme si pauzu

Po neúspěšných IUI, neúspěšné IVF, kdy jsem měla za sebou ET i KET jsem tak nějak ztratila naději. Kvůli psychice jsem potřebovala pauzu. A manžel taky. Cítila jsem, že si potřebuji dát pauzu od užívání hormonů. A hlavně jsem věděla, že se musím dát celkově dohromady.

První návštěva v centru asistované reprodukce

Do centra asistované reprodukce (CAR) obvykle přichází pár, kterému se nedaří počít potomka 1 rok a déle. Pokud je žena starší než 34 let, tak často i dříve. Do CARu vás odešle gynekolog nebo se můžete objednat i samy.

Share This