Syndrom polycystických ovarií (PCOS) mi byl stanoven v roce 2011. Nikdy jsem neměla pravidelnou menstruaci a tehdy jsem se rozhodla konečně přijít na to, kde je problém. Cesta nevedla přes gynekologa, ale přes endokrinologa, který mi vyšetřil pohlavní hormony. Absolvovala jsem tehdy i speciální test k vyloučení nádoru produkujícího mužské hormony. Následně jsem se dostala k nové gynekoložce, která na ultrazvuku viděla drobné cysty (takzvané perličky na niti) typické pro PCOS. Paní doktorka mi tehdy vysvětlila, kde je problém a i možnosti terapie. Jelikož jsem tehdy děti ještě neplánovala, zvolila jsem užívání hormonální antikoncepce v kontinuálním režimu (tedy bez měsíčních pauz). Antikoncepci jsem takto užívala 6 let, ubylo množství nežádoucích chloupků na obličeji, vymizelo akné a upravil se nález na ultrazvuku – byl zcela normální.

Bojujeme od roku 2017

V roce 2017 jsem antikoncepci vysadila s tím, že bychom již chtěli miminko. Hned první cyklus po vysazení antikoncepce jsem byla na preventivní gynekologické prohlídce. Ultrazvukový nález na vaječnících byl zcela normální, dokonce byl vidět prasklý folikul, takže proběhla i ovulace. Z tohohle nálezu jsem měla radost. Paní doktorka mi doporučila užívat preparát s inositolem, který jsem si asi 2 měsíce po vysazení antikoncepce pořídila. Každý další cyklus byl delší a delší, až po půl roce menstruace nepřišla ani po dlouhých 76 dnech. Tehdy jsem si udělala několik těhotenských testů, bohužel všechny byly negativní. V tu dobu jsem si řekla, že musím pro své zdraví začít něco dělat. Respektive, říkala jsem si to celou dobu, ale až tehdy jsem se skutečně odhodlala. Začala jsem hubnout, podařilo snížit hmotnost o 10%. Věřila jsem, že s redukcí hmotnosti se mi podaří konečně otěhotnět. Bohužel těhotná stále nejsem, ale věřím, že naše Čápátko k nám jednou přijde.

Ovulační testy

Většina žen se o diagnóze polycystický vaječníků dozví v souvislosti s řešením obtížného otěhotnění. K otěhotnění je zásadní ovulace, tedy doba, kdy praskne dominantní folikul a uvolní se z něj vajíčko, které může být oplodněno. Při PCOS je menstruační cyklus obvykle delší než všude udávaných 28 dní. Ovulace může být později nebo bohužel také být nemusí. Cyklus bez ovulace se označuje jako anovulační. V tomto a následujících příspěvcích si povíme, jak lze ovulaci sledovat.

Měření bazální teploty

Bazální teplota je teplota, kterou má vaše tělo, když na něj nepůsobí žádné vnější vlivy. Není ovlivněna pohybem, jídlem, venkovní teplotou ani stresem. Tuto teplotu získáme ranním měřením ještě než vstaneme z postele.

Bazální teplotu ovlivňují ženské hormony, konkrétně progesteron a lidský choriový gonadotropin (hCG). Pravidelným sledováním bazální teploty dokážeme zachytit moment, kdy tělo začalo tvořit více progesteronu, tedy proběhlou ovulaci, stejně jako délku luteální fáze.

Velmi osobní kniha o zdraví

Knihu od Margit Slimákové jsem v knihkupectví vzala mnohokrát do ruky, mnohokrát ji zas vrátila do regálu, až jsem se nakonec rozhodla ji zakoupit. Byla jsem na ni zvědavá a obsah mi v knihkupectví připadal zajímavý. Kniha v netradiční vazbě se mi četla dobře, líbila se mi grafická úprava.

Proč (a jak) psychosomatika funguje? nemoc začíná v hlavě? Každý příběh má řešení

Na knihu autorek Jarmily Klímové a Michaely Fialové jsem byla zvědavá. S psychosomatikou se ve svém profesním životě setkávám docela často. Ale až doposud jsem se jí nijak významněji nezabývala. K přečtení knihy jsem tedy měla dvě motivace. Ta první byla profesní růst, ta druhá, a v tuto chvíli pro mě významnější, byla stránka osobní.

Jak si vybrat přípravek s inositolem?

Na českém trhu je preparátů s inositolem několik. Podle čeho vybrat ten nejlepší? Přečtěte si článek porovnávající dostupné preparáty.

Progesteron aneb těhotenský hormon

Progesteron je nejvýznamnější hormon ze skupiny gestagenů. Jde o steroidní hormon, který se tvoří z cholesterolu. Je produkován žlutým tělískem, folikulem, placentou a kůrou nadledvin (tvoří se tedy i u mužů). Žluté tělísko vzniká poté, co se z dominantního folikulu uvolní při ovulaci vajíčko.

Dáme si pauzu

Po neúspěšných IUI, neúspěšné IVF, kdy jsem měla za sebou ET i KET jsem tak nějak ztratila naději. Kvůli psychice jsem potřebovala pauzu. A manžel taky. Cítila jsem, že si potřebuji dát pauzu od užívání hormonů. A hlavně jsem věděla, že se musím dát celkově dohromady.

Metoda Mojžíšové aneb cviky pomáhající k otěhotnění

Ludmila Mojžíšová vymyslela rehabilitační metodu, která pomáhá nejen otěhotnět, ale i se zbavit gynekologických obtíží, bolestí zad i bolestí kyčlí či v případě mužů pomáhá zlepšit spermiogram. Je to jedna z cest, jakou můžeme vyzrát na syndrom polycystických vaječníků.

První návštěva v centru asistované reprodukce

Do centra asistované reprodukce (CAR) obvykle přichází pár, kterému se nedaří počít potomka 1 rok a déle. Pokud je žena starší než 34 let, tak často i dříve. Do CARu vás odešle gynekolog nebo se můžete objednat i samy.

Stimulační protokoly při IVF

Podstatou in vitro fertilizace (IVF) je oplození, tedy splynutí vajíčka a spermie, mimo tělo ženy. Aby bylo možné oplození provést, je třeba získat vajíčka. Ta se při IVF získávají vždy odběrem přes poševní stěnu. Může se lišit způsob stimulace. V článku si představíme různé možnosti stimulace.

Share This