Když jsem psala příspěvek, dáme si pauzu, myslela jsem si, že vzápětí dopíši sérii článků. Okolnosti se sešly tak, že jsem se k tomu nedostala. A byla z toho téměř roční pauza v přidávání příspěvků. Moc mne to mrzí. Bylo toho prostě hodně. Zde prozradím, že čáp přiletěl a čápátko se na nás už nějakou dobu směje. Ale vraťme se na samý počátek.


Těhotenství je vzácné

Po nalezení vysněných dvou čárek na těhotenském testu se spustila vlna radosti, ale bohužel také obav. Věděla jsem, jak je těhotenství vzácné a křehké a o čápátko jsem se hodně bála.

Oznámení

Můj obor není pro těhotné zcela bez rizika. Neměla jsem odvahu riskovat, že by se mohlo něco pokazit právě kvůli práci. Proto jsem se svou krásnou novinkou podělila opravdu ještě za tepla. To je velká nevýhoda nás zdravotníků, jsme v kontaktu s infekcemi, radiací, agresivními pacienty a pracujeme v noci. Mnohdy jsme v práci i více než 24 hodin (běžná pracovní době ve dne, pak navazuje služba a někdy ještě další den). Nic z toho není pro těhotné vhodné. Určitě mi nebylo příjemné těhotenství oznámit v práci dříve než rodině a přátelům, ale jinak to nešlo. Nejtěžší to bylo právě kvůli představě, že by těhotenství nedopadlo a věděli to všichni. U nás na oddělení se prostě žádné tajemství neudrží a ani není potřeba něco říkat, stačí si všimnout, že lékařka přestane sloužit, nechodí na akutní pacienty a pracuje jen s neinfekčními pacienty…

První kontrola

Na první kontrolu jsem šla s velkou nadějí. Netušila jsem, jak přesně je miminko staré. Tajně jsem si přála, aby bylo vidět už i srdíčko. Zpětně vím, že jsem byla na počátku 6. týdne. Na ultrazvuku byl vidět gestační váček a vysoká děložní sliznice. Prostě naše malá významná tečka 🙂 Srdíčko ještě netlouklo, takže mne pan doktor pozval na další kontrolu za 2 týdny.

Tluče srdíčko!

Dočkala jsem se a na další kontrole již tlouklo srdíčko. Byla jsem nesmírně šťastná. Pan doktor mi ho ukázal na ultrazvuku a já viděla pulzující pidisrdíčko. Dojetím mi ukápla slza a ze srdce spadl obrovský balvan. Tohle byla má poslední návštěva v CARu. Další kontroly probíhaly již u mé gynekoložky.

Zpět u mé gynekoložky

Moje lékařka si mě chtěla sama znovu zkontrolovat, takže jsem k ní šla za pár dní od propuštění z CARu. Opět jsem byla nervózní. Kontrola byla uklidňující. Proběhlo vaginální vyšetření, ultrazvuk a určení stáří těhotenství dle velikosti miminka, přesněji řečeno dle temenokostrční délky (zkratka CRL z anglického crown-rump lenght). Tehdy jsem byla v 8. týdnu (7 týdnů a 4 dny). Na další kontrolu mne paní doktorka pozvala za 3 týdny.

1. screening

První screeningové vyšetření probíhalo během dvou návštěv. V 10. týdnu jsem byla na odběru krve – tzv. biochemický screening a ve 13. týdnu na ultrazvuku. I nyní jsem byla napjatá, jak to vše dopadne. Bála jsem se, aby nebyl nějaký problém, něco špatně. Díky Bohu bylo vše v pořádku a já dostala konečně těhotenskou průkazku. A hlavně jsem měla za sebou první trimestr!

Share This