Do centra asistované reprodukce (CAR) obvykle přichází pár, kterému se nedaří počít potomka 1 rok a déle. Pokud je žena starší než 34 let, tak často i dříve. Do CAR vás odešle gynekolog nebo se můžete objednat i samy.


Na první návštěvu by se měl pár dostavit společně. V úvodu si s vámi lékař povídá, aby si udělal přehled o vaší anamnéze. Nás se ptali na nemoci rodičů a sourozenců, náš zdravotní stav a všechny léky, které užíváme, jak dlouho se o miminko snažíme, zda některý z nás již někdy potomka čekal, případně jestli byly nějaké potraty. V případě manžela padl dotaz na možné urologické operace (nesestouplé varle, varixy šourku, torze varlete,…). U mě se pan doktor ptal na vše okolo menstruačního cyklu – v kolika letech byly první měsíčky, kolik dní krvácím a jak dlouhá je perioda a jak je to s pravidelností, zda jsem někdy měla nějakou gynekologickou operaci, zda jsem měla zánět v břiše. Také se ptal na kouření a konzumaci alkoholu.

Vyšetření

Od obvodního gynekologa jsme již měli spermiogram a hormonální profil. Tyto výsledky si pan doktor prohlédl a založil do naší karty. Následovalo vyšetření pomocí ultrazvuku. Ještě půjdeme na genetické vyšetření. Manžel půjde na kontrolní spermiogram. Oběma nám vzali krev na pohlavně přenosné choroby (to se dělá úplně standardně všem) a mě i na antimülleriánský hormon (AMH). Diagnóza syndromu polycystických vaječníků (PCOS) u mne již byla stanovena a pan doktor v CAR ji potvrdil.

Možnosti asistované reprodukce

Pan doktor nám představil možnosti asistované reprodukce – intrauterinní inseminaci (IUI) a in vitro fertilizaci (IVF). Diskutovali jsme též vyšetření průchodnosti vejcovodů, já jsem měla již něco nastudováno a věděla jsem, že vzhledem k mé anamnéze tohle vyšetření podstoupit nechci, pan doktor mé rozhodnutí schválil. Říkala jsem si, že pokud by vejcovody byly neprůchodné, tak je cestou k otěhotnění stejně IVF.

Průběžně jsme samozřejmě měli možnost klást otázky. Již při první návštěvě jsme se domluvili na stimulaci Clostilbegytem a IUI. Návštěvy CAR se nebojte, pro nás to byl celkem příjemný rozhovor a hlavně začátek nové naděje na miminko.

Share This