Většina žen se o diagnóze polycystický vaječníků dozví v souvislosti s řešením obtížného otěhotnění. K otěhotnění je zásadní ovulace, tedy doba, kdy praskne dominantní folikul a uvolní se z něj vajíčko, které může být oplodněno. Při PCOS je menstruační cyklus obvykle delší než všude udávaných 28 dní. Ovulace může být později nebo bohužel také být nemusí. Cyklus bez ovulace se označuje jako anovulační. V tomto a následujících příspěvcích si povíme, jak lze ovulaci sledovat.


Luteinizační hormon

V první neboli folikulární fázi cyklu se hladina LH pohybuje v rozmezí 2 až 11 IU/l. Těsně před ovulací dochází k prudkému nárůstu hladiny LH, a to až na 19 – 103 IU/l. Po ovulaci, v luteální fázi cyklu hladina LH opět klesá a pohybuje se v rozmezí 1 – 13 IU/l.

Ovulační testy

Hypofýza vyplaví do krve větší množství (peak) luteinizačního hormonu LH 24 až 36 hodin před ovulací. Tento prudký nárůst LH způsobí prasknutí obalu folikulu a uvolnění vajíčka, tedy ovulaci. LH je vylučován do moči a právě na deteci LH v moči jsou založené ovulační testy.

Jak fungují

Ovulační testy fungují na stejném principu jako testy těhotenské. Papírek namočíte do moči a čekáte na výsledek, který se dostaví během pár minut – zabarvení testovacího proužku na testu. Na rozdíl od těhotenských testů se však doporučuje testovat až z porce moči získané během dne (v ranní moči je koncentrace všech hormonů vyšší – nahromadily se přes noc). Optimálně byste měli každý den testovat ve stejný čas. K průkazu ovulace nestačí provést 1 test, je třeba testovat několik dní za sebou a zachytit změnu. S testováním se doporučuje začít 3 – 5 dní před očekávanou ovulací. Testovat musíte až do doby, než je testovací proužek tmavý (na testu jsou 2 silné čárky), to znamená, že v nejbližší době dojde k ovulaci. Pohlavní styk je optimální naplánovat na 1-2 dny před ovulaci. Spermie v pochvě přežijí při dobrém spermiogramu muže až 5 dní. Výhodou ovulačních testů je, že ovulaci předvídají (na rozdíl od bazální teploty, která ji ukazuje zpětně).

Luteinizační hormon a PCOS

Při PCOS je často vyšší hladina LH již v první polovině cyklu. Takto zvýšená hladina LH může být po celý cyklus, nemusí dojít k prudkému nárůstu LH. Avšak testy bývají dosti citlivé, takže mohou vycházet falešně pozitivní a anovulační cykly mohou být chybně vyhodnoceny jako ovulační.

Ovulační testy a PCOS

Ovulační test určitě vyzkoušejte, pokud já váš cyklus pravidelný. Pokud váš cyklus pravidelný není, má smysl testy také vyzkoušet. Je obtížné poznat, kdy s testováním začít. Nevíte, kdy bude ovulace ani zda bude. Spotřeba testů může být opravdu velká. Doporučuji zkusit objednat přes nějaký e-shop velké balení, bývá finančně přijatelnější. Ovulace málokdy přijde přesně 14. den, není vyjímkou, že ženy s PCOS ovulují později, třeba až 20. den. Pomůckou může být od vašeho nejkratšího cyklu odečíst 17 dní a od toho dne začít s testováním.

Pokud máte na testu trvale 2 silné čárky, znamená to, že vaše hodnota LH je příliš vysoká. A sledovat případnou ovulaci tímto způsobem pro vás nemá smysl.

Má zkušenost s ovulačními testy:

Testy jsem zkoušela jen jeden cyklus, opakovaně mi vycházely poměrně silné čárky po celou dobu. Dále jsem v tom nepokračovala a raději se spolehla na folikulometrii.

Jakou máte s ovulačními testy zkušenost vy? Budu moc ráda, když s s ní se mnou podělíte v komentářích.


Použité zdroje:

  1. Silbernagl, S., Despopoulos, A.: Atlas fyziologie člověka. Praha: Grada, 2004. ISBN: 80-247-0630-X
  2. Vaše laboratoře s. r. o. : LH: luteinizační hormon [online], dostupné z: http://www.imalab.cz/clanek/184-lh-luteinizacni-hormon.aspx, cit. 9.2.2019
Share This