Dnešní příspěvek je o IVF a je pokračováním našeho příběhu na cestě za miminkem. Článek jsem psala v době, kdy jsem IVF procházela, ale publikuji ho až s delším časovým odstupem. Potřebovala jsem čas celý proces vstřebat v soukromí.


Podstupujeme IVF

Miminko se nám po 2 IUI nepodařilo, ještě jsme zvažovali 3. IUI, ale jelikož jsem tentokrát na stimulaci Clostilbegytem nereagovala, nedošlo na něj. O IVF jsme doma již mluvili a byli rozhodnuti ho podstoupit. S tím jsme také šli do CAR. Naši situaci jsme nejspíš odhadli dobře, protože ještě než jsme se o IVF zmínili my, přišel s tímto návrhem i pan doktor. Bylo s výhodou, že jsme tuto možnost s manželem řešili, takže jsme hned souhlasili s podáním žádosti na pojišťovnu. Žádost za nás podalo CAR.

Schválení IVF

Myslela jsem si, že schválení bude trvat minimálně měsíc. Jaké bylo mé překvapení, když za necelé 2 týdny volali z CARu, že máme IVF schválené. Ani jsem nečekala, že to půjde tak rychle. Rozhodli jsme se tedy podstoupit tuto metodu asistované reprodukce hned v příštím cyklu. Cítila jsem se fajn, odpočatá po dovolené.

Začínám stimulaci

O typu protokolu jsme se v CAR již bavili, takže jsem se dostavila 2. den cyklu. Lékař mi provedl ultrazvuk a vysvětlil průběh stimulace. Také mi vysvětlil princip, jak se stimulace ukončuje – de facto jsou 2 možnosti. Tou první je aplikace hCG, kdy hrozí rozvoj hyperstimulačního syndromu, ale pokud se nerozvine, je možnost transferovat embryo. Druhou možností je antagonista GnRH, kdy se nerozvine hyperstimulační syndrom, ale nejde ani transferovat emrbyo (hodně klesnou šance na jeho uhnízdění). Byla bych ráda, kdyby se transferovalo co nejdříve, ale určitě ne za každou cenu. Nechám si doporučit, co pro mne bude vhodné. Tak nějak spíše počítám s tou druhou možností.

Gonal

Na papíru jsem dostala podrobně rozepsané, jaký lék mám kdy užívat. Sestřička mi ukázala, jak se pracuje s předplněným perem Gonalu a rovnou mi první dávku píchla. Píchnutí vůbec nebolelo a moc se mi líbilo, jak dobře se pero ovládá. Další dávky Gonalu jsem si píchala sama každé ráno. Daleko víc mi vyhovuje, když si injekci píchnu sama, než když mě píchá někdo jiný. A aplikace Gonalu je fakt jednoduchá a vůbec nebolí, nedělají se mi žádné modřinky.

Informované souhlasy

Také jsme dostali k vyplnění spoustu souhlasů, smlouvu o mražení embryí a ceník nadstandardních metod. Budu si muset u své praktické lékařky vyřídit předoperační vyšetření, což znamená odběry krve, EKG a klinické vyšetření.

Kontrola 6. den cyklu

Na kontrolu jsem šla nervozní, bála jsem se, abych na stimulaci dobře reagovala a rostly mi nějaké folikuly. Břicho mě prakticky nebolelo ani mi nebylo nijak špatně. S aplikací Gonalu také není žádný problém.

Při téhle kontrole mě i manželovi znovu odebrali krev k vyšetření na pohlavně přenosné nemoci (toto jsme absolvovali i při první návštěvě CARu). Odevzdala jsem všechny souhlasy i předoperační vyšetření (má praktická lékařka byla vstřícná a vzala mne ten samý den, co jsem jí volala). Pak přišlo na řadu vyšetření u pana doktora. Nejprve padlo dotaz na to, jak vše snáším a zda není nějaký problém. Poté proběhl ultrazvuk, který tentokrát trochu bolel (kvůli zvětšujícím se vaječníkům). Hurá, nějaké folikuly rostou, ten největší má okolo 12 mm. Dávka Gonalu zůstala stejná a navíc si od 7. dne cyklu začnu každý večer píchat Cetrotide. Nafasovala jsem další zásoby léků. Domů jsme šli oba s dobrým pocitem. Další kontrola bude 9. den cyklu.

Čekání na další kontrolu

V mezidobí mne začaly více pobolívat vaječníky. Není to nijak hrozná bolest a ne trvalá, spíše se ozve při určitých pohybech (poskok, běh,..), tak se těchto pohybů snažím vyvarovat.

Injekce Cetrotide je víc nepříjemná než Gonal. Cetrotide je potřeba připravit z prášku a vody pro injekci (vše je v balení), jehla je o trochu větší a po aplikaci se mi vždy udělá začervenání o průměru do 5 cm, naštěstí rychle odezní.

Kontrola v CAR 9. den cyklu

Tentokrát jsem nebyla již tak nervozní jako minule. V ambulanci byla paní doktorka, kterou jsem ještě neviděla. Byla milá, ostatně jako jsou všichni, vlastně do CARu chodím ráda 🙂 Paní doktorka se mě nejprve zeptala, jak se mi daří. Daří se mi dobře, břicho mě bolí jen při větších otřesech, jiné potíže nemám. Pak následovat ultrazvuk, ten docela bolel, naštěstí byl ale rychle hotový. Největší folikuly měly 12 – 13 mm a bylo jich vidět hodně. Na jedné straně prý asi 10, na straně druhé asi 12. Paní doktorka se mne ještě jednou zeptala, jestli mi opravdu nic není. Říkala, že chce mít jistotu. Když jsem jí potvrdila, že opravdu ne, říkala, že by stimulaci teda ukončila pomocí hCG (Ovitrelle). Zároveň zmínila riziko hyperstimulačního syndromu (OHSS) a upozornila mě, že pokud se OHSS rozvine, transfer nebude. S ukončením stimulace takto jsem souhlasila. Měla jsem radost, protože jsem si myslela, že budeme ukončovat pomocí agonisty GnRH, po kterém transferovat nejde.

Nadstandardní metody

Ještě jsem se jí zeptala, na metody, za které se připlácí (PISCI, EmbryoGlue, PrimoVision a asistovaný hatching). Byť jsem si o těchto metodách něco četla, stále jsem se nemohla rozhodnout. Paní doktorka mi zavolala embryoložku. Ta mi o metodách pověděla a odpověděla na mé otázky. Mé tušení, že PISCI může jen pomoci potvrdila a i říkala, že je to dobrá metoda. Říkala, že při tomto spermie ztratí akrozom (naváže se na hyaluron), který do vajíčka při přirozeném oplodnění také nepřijde. PrimoVision neoznačila jako zásadní, říkala, že důležité je, do jakého stadia se embryo vyvine a že i při PrimoVision je někdy potřeba se na embrya podívat. Asistovaný hatching v indikovaných případech ano, domluvily jsem se, že spolu budeme během kultivace komunikovat a když bude potřeba, určitě ho dáme. Doporučila též prodlouženou kultivaci, ale o tomhle nadstandardu jsem byla rozhodnutá předem. Také doporučila mrazit po 1 embryu, což se v našem případě možná prodraží, ale určitě nechci plánovaně dvojčata a vyhazovat 1 embryo také ne (znovu zamrazit nejde). Byla jsem moc ráda, že jsem s ní mohla mluvit. Těší mne, že v CARu jsou všichni optimističtí, já jsem optimistická díky nim.

V následujícím příspěvku se můžete těšit na průběh odběru vajíček.

Máte zkušenost s IVF? Chystáte se na IVF? Chcete se na něco zeptat? Přijďte se poradit nebo si popovídat do diskuze o IVF.

Share This