K čemu se Clostilbegyt používá? Jak působí? Jak se užívá? To vše jsem shrnula v tomhle článku.


Pokud má žena s PCOS anovulační cykly a chce otěhotnět, léčbou první volby bývá stimulace ovulace za pomoci Clostilbegytu. Ještě než je stimulace zahájena, měl by mít manžel/partner vyšetřený spermiogram. Clostilbegyt je obchodní název pro účinnou látku klomifen citrát. V České republice není registrován jiný přípravek se stejnou účinnou látkou. Klomifen citrát je látka, která navozuje ovulaci pomocí zvýšení sekrece gonadotropinů (FSH a LH) z hypofýzy (podvěsku mozkového) a zároveň zvýšením citlivosti vaječníků na tyto hormony.

A co je Clostilbegyt vlastně zač?

Je to směs dvou izomerů (konkrétně 38 % zuklomifen a 62 % enklomifen), tedy látek, které se liší svým prostorovým uspořádáním. Oba izomery působí jako antiestrogeny. Liší se svou účinností a biologickým poločasem (jak dlouho trvá, než látka ztratí ½ své aktivity), jeden z izomerů (zuklomifen) má zároveň i účinek estrogenní.

Jak se Clostilbegyt chová v našem těle?

Klomifen se užívá v tabletách, vstřebává se z trávicího traktu. Po vstřebání putuje krví k centrálnímu nervovému systému, kde se váže na receptory pro estradiol (jeden z estrogenů). Klomifen tyto receptory zablokuje a tím je vyslán falešný signál o nedostatků estrogenů. Na základě toho dochází ke zvýšenému vylučování gonadotropinů (FSH a LH). Vylučování klomifenu probíhá dvěmi cestami. První cestou je vylučování trávicím traktem (za 5 dní se vyloučí asi 51 %). Druhou cestou je tzv. enterohepatální oběh, to znamená, že část klomifenu se ve střevě vstřebá a vstupuje znovu do krevního oběhu. Tato část se vylučuje asi 6 týdnů. Protože část klomifenu v těle zůstává, s každým dalším cyklem s Clostilbegytem narůstá bazální hladina o 50 %. To v praxi znamená, že když v jednom cyklu nedošlo k vyvolání ovulace, může stejná dávka v cyklu následujícím ovulaci vyvolat, protože celková hladina v krvi je vyšší než cyklu předchozím. Stejně tak může k ovulaci dojít, i když Clostilbegyt není v dalším cyklu užíván.

Jak se Clostilbegyt užívá?

Clostilbegyt se typicky podává po dobu 5 dní. S užíváním se začíná mezi 2. a 5. dnem cyklu. Kdy začít a kolik Clostilbegytu užívat vám řekne váš gynekolog. Obvykle se začíná s dávkou 25 mg (1/2 tablety Clostilbegytu) nebo 50 mg (1 tableta Clostilbegytu) a pokud nedojde k ovulaci, dávka se v další cyklu navyšuje. Asi 15 % žen na Clostilbegyt nereaguje a zvyšování dávky nad 150-200 mg klomifen citrátu denně není přínosné. Úkolem Clostilbegytu je blokovat receptory, aby byl účinek co nejlepší, měla by být celá denní dávka užita najednou.

Kontroly během léčby

Léčba Clostilbegytem by měla být průběžně kontrolována. 9. – 12. den cyklu by mělo být vyšetření pomocí vaginálního ultrazvuku. Na ultrazvuku lékař uvidí, zda dochází k růstu folikulu (průměr 12 mm a více). Pokud je folikul menší, je s výhodou ultrazvuk za 2 – 3 dny zopakovat. Folikul roste stejnou rychlostí jako v cyklu bez Clostilbegytu, tedy cca 2 mm za den. K ovulaci dochází u folikulu o průměru 18 – 24 mm. Díky ultrazvukovým kontrolám je pak možné naplánovat pohlavní styk, případně inseminaci. Sledování bazálních teplot není doporučeno, k vzestupu bazální teploty dochází až po ovulaci. Použití ovulačních testů (měří hladinu LH) také není doporučeno, protože sekrece LH je vyšší a pozitivní test nemusí znamenat, že ovulace proběhla.

Moje zkušenost s Clostilbegytem

Clostilbegyt jsem užívala celkem třikrát. Vždy 3. – 5. den cyklu. Během užívání jsem neměla žádné větší problémy, dvakrát mne bolela hlava, ale myslím, že to spíš byla souhra náhod než nežádoucí účinek. Ve dvouch cyklech s ním došlo k ovulaci jednoho folikulu, jednou jsem na něj nereagovala. Na ultrazvuku jsem byla vždy 10. den cyklu. Poprvé nebyl folikul ještě dostatečně velký, tak jsem byla na dalším ultrazvuku 12. den. Jelikož jsme se rozhodli pro inseminaci (IUI), píchala jsem si 13., resp. 14. den cyklu Ovitrelle (hCG). Inseminaci jsme podstoupili 15., resp. 16. den cyklu. K těhotenství bohužel zatím nedošlo. Ale věříme, že k nám naše čápátko brzy přiletí.

A jaké zkušenosti s Clostilbegytem máte vy? Na jakou dávku jste reagovaly? Podělte se i vy v komentáři o svou zkušenost.

Čápátka vás vítají!

Ahoj! Vítám vás na blogu Čápátka. Najdete zde spoustu informací o PCOS. Syndromem sama trpím. Tenhle web jsem vytvořila pro všechny, kdo chtějí najít relevantní informace v češtině.

Spánek a (ne)plodnost

Uvědomili jste si někdy tuto souvislost? Já až nedávno. Impulzem pro studium souvislosti spánku a neplodnosti mi byla informace o negativním vlivu LED světla na tvorbu progesteronu. Slyšela jsem to na přednášce MUDr. Heleny Máslové. Nikdy předtím mne tato souvislost nenapadla. Hned jsem se dala do googlení, avšak ne moc úspěšně. Ptala jsem se na to kamarádky endokrinoložky a dozvěděla jsem se, že obecně se většina hormonů tvoří v noci. V tu chvíli jsem si řekla, že pokud může byť jen trochu pomoci spánek, budu dostatečně spát 🙂 Aby se zvýšila šance na otěhotnění, měli bychom si každý den dopřát alespoň 8 hodin spánku.

Kde brát sílu, když se dlouho nedaří otěhotnět?

Léčba neplodnosti je vysilující proces. Jak fyzicky, tak zejména psychicky. Nenaplněná očekávání můžou zničit nás samotné, náš vztah i narušit dlouholetá přátelství. Příspěvek je spíše takovým zamyšlením, kde všude lze brát sílu, když si k vám (nám) miminko ne a ne najít cestu. 

Jak si vybrat přípravek s inositolem?

Na českém trhu je preparátů s inositolem několik. Podle čeho vybrat ten nejlepší? Přečtěte si článek porovnávající dostupné preparáty.

Jak vybrat centrum asistované reprodukce?

Jak vybrat centrum asistované reprodukce (CAR) ? Jak se zorientovat? Na co si dát pozor? Přečtěte si článek, který shrnuje co je důležité při výběru CAR nepodcenit. V závěru článku je kompletní seznam center asistované reprodukce.

Má zkušenost s IVF

Příspěvek je o osobní zkušenosti s IVF jako kroku na cestě za miminkem při diagnóze syndrom polycystických vaječníků (PCOS).

Mé první Whole30

Whole30 je program, který má naučit jíst základní potraviny, změnit náš vztah k jídlu a zkrotit cukrového démona. Já mám nyní za sebou své první Whole.

Čtyři dohody

Jak vyplývá z názvu knihy, pojednává se o čtyřech dohodách, které uzavřeme sami se sebou. Je to vlastně takový návod jak žít, aby nám život přinášel radost, štěstí a lásku. Jak získat osobní svobodu díky moudrosti starých Toltéků.

Progesteron aneb těhotenský hormon

Progesteron je nejvýznamnější hormon ze skupiny gestagenů. Jde o steroidní hormon, který se tvoří z cholesterolu. Je produkován žlutým tělískem, folikulem, placentou a kůrou nadledvin (tvoří se tedy i u mužů). Žluté tělísko vzniká poté, co se z dominantního folikulu uvolní při ovulaci vajíčko.

KET určitě vyjde

I tento článek je pokračováním naší (na vše jsme dva, v manželovi mám obrovskou oporu) cesty za malým čápátkem. Tentokrát vám popíšu jak jsem vnímala KET.

Share This