Jedním z příznaků syndromu polycystických vaječníků (PCOS) je i neplodnost. Právě neplodnost je příznakem, který ženy s PCOS trápí nejvíce. Pojďme se společně podívat, jaké cesty mohou vést k otěhotnění.


Diagnóza PCOS je u nemalé části žen stanovena až v době, kdy se jim nedaří otěhotnět. PCOS se týká až 20 % žen léčených pro neplodnost.

Zdravý pár by měl při pravidelném pohlavním styku otěhotnět do 1 roku. Pokud tomu tak není, označuje se jako neplodný pár a měl by svůj problém řešit s lékařem. Pokud je ženě 35 let a více, je vhodné situaci řešit již po půl roce snažení, protože po 35. roce plodnost žen poměrně prudce klesá.

Kde začít?

Cesta hledání potíží by měla začít u praktického gynekologa. Ten může provést ultrazvuk vaječníků, vyšetřit hladiny hormonů. Vyšetřen by měl být i manžel / partner, u kterého by měl být proveden spermiogram.

Změna životního stylu je důležitá

Při stanovení diagnózy PCOS by se každá z nás měla zamyslet nad změnou životního stylu, bez ohledu na to, zda chce nebo nechce právě otěhotnět. Změna životního stylu zlepšuje celkově naše zdraví. Změnu životního stylu udělejte hned, je na prvním místě za všech opatření!

Co do změny životního stylu patří?

  • Přestaňte kouřit. Je všeobecně známé, že kouření škodí nenarozenému (i narozenému) miminku, možná ale nevíte, že kouřením se poškozují i zrající vajíčka, zhoršuje se vaše inzulínová rezistence.
  • Zhubněte. Snížení hmotnosti o 5 – 10 % může vést k obnově pravidelného menstruačního cyklu, zlepší se inzulínová rezistence i se upraví hladiny hormonů. U s rostoucí hmotností také klesá úspěšnost metod asistované reprodukce (IVF).
  • Sportujte. Inzulínová rezistence se zlepšuje pravidelnou pohybovou aktivitou. Dalším důležitým benefitem je zlepšení psychického stavu, snížení stresu.

Nečekejte se změnami až jestli náhodou neotěhotníte i bez toho. Z těchto změn můžete jen profitovat a pokud otěhotníte, bude z nich profitovat i vaše miminko.

Navození ovulace

K navození ovulace mohou pomoci přípravky s inositolem, metformin, Clostilbegyt. Může být také doporučen drilling vaječníků.

Centrum asistované reprodukce

Pokud se otěhotnět nedaří víc než 1 rok, měl by být pár odeslán do centra asistované reprodukce (CAR). Mezi metody asistované reprodukce patří intrauterinní inseminace (IUI) a in vitro fertilizace (IVF).

  • Intrauterinní inseminace (IUI) je metoda, kdy jsou do dělohy ženy vpraveny předem upravené spermie. IUI se u PCOS provádí se stimulací ovulace pomocí Clostilbegytu, ev. lze použít i malé dávky folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Během stimulace by měla být žena sledována ultrazvukem. K dozrání folikulu se obvykle používá lidský choriový gonadotropin (hCG).
  • In vitro fertilizace (IVF) je složitější metodou asistované reprodukce, kdy k oplození dochází za pomoci laboratorních metod mimo tělo ženy. Nejprve je nutné u ženy vyvolat tzv. hyperstimulaci vaječníků, při které dozrává více folikulů najednou. Užívá se více léku, jednak k navození růstu folikulů a jednak ke správnému načasování jejich punkci, kdy se odeberou vajíčka. Vajíčka se ještě v den odběru oplodní spermiemi a pak se 3 – 5 dní kultivují. Poté jsou buď vloženy zpět do těla ženy (embryotransfer – ET) nebo zmraženy a vloženy v některém z dalších cyklů (kryoembryotransfer – KET).

Ať už je cesta k miminku jakákoli, přeji vám, aby byla nebyla příliš dlouhá a hlavně aby byla úspěšná a dovedla vás k vysněnému miminku.

Share This